27. února 2023 00:03

9 věcí, které nevíte o filmu Jack Reacher: Poslední výstřel: Kdo v něm málem hrál místo Toma Cruise?

Tom Cruise nakopává zadky jako... malá verze knižní hory svalů.

V neděli večer se na COOL probije akčňák Jack Reacher: Poslední výstřel. Tom Cruise se tu bude muset dostat na kloub tajemnému případu neznámého střelce, jehož vražedné činy byly shozeny na bývalého vojenského snipera – Tomova kámoše. Spíše než zásadní detektivkou je ale Jack Reacher, dílo na motivy knižní ságy Lee Childa, dalším bijákem, v němž Cruise může efektně mlátit lidi. Rozeberme si proto do detailů, co všechno se s tím pojilo tentokrát!

09) Román Jatka od spisovatele Lee Childa byl jako jeho veleúspěšný debut zvažován ke zfilmování již na konci 90. let. Práva na film nakonec spadla do klína společnosti Cruise/Wagner v roce 2005 a bylo hned jasné, že by z toho mohla být další série, v níž se Tom Cruise předvede jako prvotřídní akční mlátička. Zdrojových materiálů bylo ale více a filmaři si vyzobávali nejlepší scény z různých Childových děl.

08) Na film podle knihy je Jack Reacher nápadně břitký co do své mluvy – a může za to i scenárista v pozici režiséra. Christopher McQuarrie, který byl původně najat k přepracování původní verze scénáře, se totiž nakonec filmu upsal i jako režisér.

07) Oficiálně se Cruise stal Reacherem až v létě 2011, a to navzdory nelibosti řady fanoušků. Knižní Reacher je totiž popisován jako menší obr, zatímco Cruise je... pouze menší. I sám Lee Child jako autor knihy nicméně nakonec seznal, že najít dokonalého herce by bylo nemožné a že je Cruise solidním ztělesněním toho, jak se Jack Reacher má chovat. Alespoň… si to tedy myslel v době premiéry filmu.

06) Před Cruiseovým upsáním byli každopádně v hledáčku producentů i jiní herci – Jacka si mohli zahrát Brad Pitt, Hugh Jackman, Vince Vaughn, Jamie Foxx a údajně také Dwayne Johnson. Poslední jmenovaný je snad jediným, kdo by se blížil mohutnosti knižního Jacka.

05) Rosamund Pike odehrála celý film těhotná se svým budoucím synátorem Solem. Na místě její role se ale skoro objevily jiné herečky – postavu Helen Rodin si mohly zahrát i Hayley Atwell (agentka Carterová z Marvelovek) či Alexa Davalos (Muž z vysokého zámku).

04) Když ve filmu Jack nabourá do barelů, jeho auto krátce zdechne – Jack ho ale rychle nastartuje a pokračuje v honičce. Záběr původně nebyl ve scénáři a skutečně se takto odehrál na place – Cruise měl štěstí, že auto nastartoval dostatečně rychle, aby se z dramatu nestala komedie.

03) Knižní Jack Reacher se v románové předloze paradoxně zmiňuje také o Tomu Cruiseovi! Děje se tak během úvahy nad jeho filmem Pár správných chlapů (1992), v němž Cruise hraje vojenského právníka, přičemž Reacher přemýšlí nad hodnotami zdejšího důstojníka s tváří Jacka Nicholsona. Podobná metaúvaha se však bohužel nedostala do Tomova filmu…

02) Jack Reacher se dočkal jednoho pokračování, dál však filmová série nepokračovala. Lee Child mimo jiné nedávno uvedl, že nakonec seznal kritiku fanoušků za oprávněnou – prý si už sám nemyslí, že by Reachera měl hrát herec nižšího vzrůstu. Inu, a pak, že na velikosti nezáleží!

01) Cruise možná není knižní velikán, o jeho ultraoddanosti ale hovoří skutečnost, že si jako Jack Reacher odehrál všechny kaskadérské scény v autě zcela sám. Kdo jiný to v Hollywoodu může říct?

Jack Reacher: Poslední výstřel začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný