6. března 2023 00:07

9 věcí, které nevíte o filmu Jack Reacher: Nevracej se: Co má společného s Válkou světů?

Tom Cruise ignoruje podtitul vlastního filmu a vrací se do role Jacka Reachera.

V neděli na COOL dorazí akční krimi Jack Reacher: Nevracej se. Navzdory podtitulu filmu se tu Tom Cruise jako ústřední vojenský vyšetřovatel Jack Reacher vrací nazpět – to celé, aby očistil jméno Cobie Smulders (Robin z HIMYM) ze špionáže. A stejně jako v jedničce (či populární knižní sérii) u toho bude tuhnout krev v žilách. Poznejte, jestli se někdy dočkáme i třetího dílu!

09) Ačkoliv snímek vznikl na základě románu Nevracej se (Never Go Back), tedy osmnácté knihy ságy o Jacku Reacherovi od Lee Childa, předešlý film vznikl dle deváté knihy Poslední výstřel. Nejde tedy de facto o sequel v rámci knižní ságy. Filmaři si navíc půjčovali inspiraci, kde se jim zachtělo…

08) Původně byl v plánu trochu jiný druhý díl, pokukovalo se totiž po inspiraci v románu 61 hodin, v němž Jack uvízne v zasněženém zapadákově a musí tu chránit svědkyni zločinu před nebezpečnými motorkáři. Nakonec však producenty odradilo právě zasazení – natáčet během zimy v Dakotě by bylo příliš náročné.

07) Eklektickou povahu filmu dále potvrzuje úvodní scéna, při níž Jack usvědčí lokálního šerifa ze zločinu, sám maje na rukou pouta. Tato scéna byla totiž vyňata z románu Za cenu života (Worth Dying For) o pár knih dřív. V předloze, pravda, za kupčení s lidmi může jen rodina místních papalášů, nikoliv šerif.

06) Tak trochu nečekanou akční hvězdou je ve filmu Cobie Smulders, jíž mnozí znají hlavně ze seriálu Jak jsem potkal vaši matku alias HIMYM. Cobie se sice objevuje také jako Maria Hill v marvelovkách, avšak role významnější než křoví se jménem se tu vlastně pořád nedočkala. Pro reacherovskou roli ovšem Cobie dřela jako kůň – nejenže před natáčením po 8 týdnů pracovala na tréninku různých bojových umění, ale také si ve filmu odehrála všechny (!) své kaskadérské kousky sama!

05) Celý film se natáčel v New Orlearns v Louisianě, potažmo v jeho okolí. Scény, které se odehrávají ve Washintgonu D.C., se tedy daly dohromady na zeleném pozadí, případně jiném analogu trikového záběru.

04) Pokud vám bude během scén Toma za volantem připadat, že jste to už někdy někde viděli, nemýlíte se! Řídí totiž čtyřdveřovou verzi bouráku, s nímž ujížděl ufounům ve Válce světů – tedy vozidlo Plymouth Voyager.

03) Při relativně nevelkém rozpočtu 60 milionů si na sebe snímek s tržbami 162 milionů tak tak vydělal. To spolu s méně pozitivními ohlasy kritiků vedlo k tomu, že se místo třetího celovečeráku natočil seriál s jiným hercem v hlavní roli.

02) Původní podtitul dvojky, tedy Never Go Back alias Nikdy se nevracej, byl v období před premiérou velkým rébusem pro studio Paramount. Kravaťáci si totiž nebyli jisti, jestli nemají film přejmenovat – obávali se, že si jej diváci popletou s tou dobou také uváděnou komedií Popstar: Vše pro slávu, která má v originále podtitul Never Stop Never Stopping. Nakonec se rozhodli Jackovi jeho podtitul ponechat, protože... na Popstar stejně nikdo nechodil.

01) Možná bude těžké tomu uvěřit, ale s výjimkou série Mission: Impossible byl druhý Jack Reacher dlouho jediným pokračováním, jemuž se Tom Cruise upsal. Teď už samozřejmě vznikl i Top Gun 2.

Akční film Jack Reacher: Nevracej se začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný