23. srpna 2019 15:39

7 věcí, které nevíte o J. J. Abramsovi, režisérovi Star Wars a Star Treku

Padouch, nebo hrdina?

V neděli ve 20.00 se můžete vrátit do předaleké galaxie se sedmou epizodou Star Wars. Film, který nám vrátil Hvězdné války tak, jak je známe, má mezi fanoušky kontroverzní pověst. Jedni mu zazlívají, že je příliš podobný původní trilogii, jiní zase, že původní trilogii v jejich očích pošlapal. A obě vrstvy mají společného jmenovatele: režiséra J. J. Abramse, který si získal popularitu i za resuscitaci Star Treku anebo seriál Ztraceni. Co o tomhle obletovaném "novém Spielbergovi" potřebujete vědět?

07) Proč je "J. J."?

Zatímco většina filmařů či herců si podobně znějící přezdívku musí dát sama, Abramsovo jméno je skutečné celé od rodičů. Celým jménem se zve Jeffrey Jacob Abrams. Původně si během kariéry říkal "Jeffrey Abrams", ale později vsadil jednoduše na "Džej Džeje".

06) Super brzký start

Už odmala se Abrams zajímal o filmařimu celým svým srdcem. Svou první amatérskou kameru Super 8 dostal v osmi letech, ostatně právě jeho vzpomínkami byla inspirována část stejnojmenného thrilleru.

05) První byznys

V patnácti pak Abrams dostal svoji první skutečnou práci u filmu – skládal celkovou scénickou hudbu pro maniakální horor Nighbeast od Dona Dohlera. Nutno však zmínit, že je výsledný biják sám hrubě amatérský. Kdo trochu pogooglí, může si Abramsovu prapůvodní práci poslechnout i dnes. Abrams později složil i znělku pro svůj první seriál Felicity.

04) První zářezy

V 90. letech se Abrams podílel jako druholigový scenárista na řadě projektů, mimo jiné je třeba podepsaný i pod Bayovým Armageddonem, byť samozřejmě jen jako jeden z podpůrných autorů. Jeho prvním skutečným zářezem byl seriál Felicity o životě středoškoláka v New Yorku. Byl to nečekaný hit, který mu napomohl natočit ještě větší hit Alias z roku 2001.

03) Schody do nebe

Alias sice v pozdějších řadách poněkud uvadl, jeho sláva z rozjezdu však Abramsovi pomohla růst ještě výš. Tom Cruise si jej totiž vybral jako režiséra třetího dílu Mission: Impossible právě na základě toho, že byl sám velkým fanouškem seriálu Alias. Díky třetí "nemožné misi" se pak Abrams stal rekordním debutantem, jehož první film stál 150 milionů dolarů. To mu pak společně s další popularitou Ztracených pomohlo stát se jedním z největších producentů v Hollywoodu.

02) Zapomenuté projekty

Dnes, kdy je Abrams podepsaný pod Star Treky (první dva díly rebootované série) či Star Wars (sedmá a devátá epizoda), je snadné zapomenout na jeho scenáristické kořeny. Nejlépe nám je však připomenou jeho nedokončené projekty z minulosti. Abrams chtěl třeba v roce 1989 napsat pokračování Falešné hry s králíkem Rogerem a v roce 2002 nachystal supermanovský film s podtitulem Flyby. Muž z oceli v něm měl vzpomínat na své počátky a původní občanskou válku na Krytonu, což je něco, co později oživil Snyderův Muž z oceli.

01) Rodinná skromnost

Ve světle Abramsova věhlasu je vcelku zajímavé, že nemá na krku jakékoliv žoviální historky, které tak často lemují příběhy režisérů a herců. Abrams je v kontextu Hollywoodu notoricky schopný sebekontroly a třeba i jeho rodinný život je vlastně naprosto "průměrně nudný". Jeho první a jedinou ženou je totiž tisková mluvčí Katie McGrath, s níž má Abrams tři děti a... to je všechno. Občas je zkrátka i v Los Angeles něco zcela normální!

Star Wars: Epizoda VII Síla se probouzí začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný