1. dubna 2024 00:04

9 věcí, které nevíte o Hvězdné bráně: Co u ní první diváci nepochopili?

Cesta chapa'ai tam a zase zpátky.

Tým plukovníka O'Neila se v sobotu večer poprvé vydá na misi na cizí planetu. Na Prima COOL totiž poběží Hvězdná brána, začátek milované sci-fi značky, který nám dal trojici seriálů a nespočet komiksů nebo knih. Co všechno o téhle žánrové klasice možná nevíte?

09) Byť je premisa Hvězdné brány podobná spíše von Dänikenovým hypotézám (znáte z Vetřelců dávnověku...), prapůvod příběhu lze vystopovat do roku 1984, kdy středoškolský učitel Omar Zuhdi navrhl pro 20th Century Fox film s VELMI PODOBNOU premisou. Jeho scénář se na řadu let ztratil v hierarchii korporace, než zřejmě kravaťáci společnosti VELMI PODOBNOU premisu navrhli Rolandu Emmerichovi. Zuhdi nakonec Foxy žaloval a jelikož pře skončila mimosoudním vyrovnáním, kdy dostal 50 tisíc dolarů, zjevně bylo na jeho tvrzení leccos pravdivého.

08) O důvodech účasti Kurta Russella na filmu se toho neví moc. U Jamese Spadera, který hraje Daniela Jacksona, je to ale přesně naopak. Spader přiznal, že jej do role navezl zejména tučný honorář – sám si totiž o scénáři filmu nemyslel mnoho dobrého. O to víc jej tak překvapila důvěra, kterou měl v Hvězdnou bránu režisér Emmerich.

07) Peníze byly i hlavním tahákem pro Jaye Davidsona, představitele Ra, který se po úspěchu svého debutu a předešlého filmu Hra na pláč rozhodl, že jej do filmařiny už nikdo nenaveze. Když jej tak kontaktovali producenti, řekl si o honorář jeden milion dolarů... a k jeho překvapení to vůbec nebyl problém. Davidson se však v žádném dalším celovečerním filmu již nikdy neobjevil.

06) Hudbu k filmu vytvořil jako svou první práci David Arnold – před natáčením pracoval jako obyčejný prodavač v obchodě s muzikou a jen snil o možné kariéře ve světě kinematografie. Arnold se později proslavil jako dvorní skladatel bondovek.

05) Žhnoucí oči, klasická fičura Ra a poté i Goa'uldů, byla paradoxně přidána až v postprodukci – divákům totiž Ra přišel málo „mimozemský“ a producenti s limitovanými prostředky na přetáčení vymysleli, že by mu mohly svítit oči. Fungovalo to překvapivě dobře, nemyslíte?

04) Emmerich měl spolu se svým producentem Deanem Devlinem plán na celou trilogii Hvězdné brány, tomu však nakonec učinil přítrž úspěšný televizní seriál. Pár let nazpět Devlin oživil plán na trilogii, která by seriálový svět ignorovala, nevelký úspěch druhého Dne nezávislosti mu však, zdá se, zhatil plány.

03) V Mexiku byl název filmu přeložen jako Brána času, což značně zmátlo tehdejší diváky, kteří se domnívali, že Hvězdná brána přenesla O'Neila (s jedním eL!) a celý tým do pozemského starověkého Egypta. Příběh pak moc nedával smysl, ačkoliv se ironií osudu podobá finále 8. řady seriálové Hvězdné brány, kde tým SG-1 opravdu cestuje časem do starověkého Egypta.

02) Film měl původně velký problém vysvětlit divákům zápletku. Pomohl až překvapivě snadný trik natitulkovat dialogy mezi Ra a Danielem, které byly původně nepřeložené. Američtí diváci sice titulky notoricky nesnášejí, vysvětlovačka Raova plánu vybombit Zemi však značně zjednodušila chápání druhé poloviny filmu a z Hvězdné brány se nakonec stal překvapivý hit.

01) Pomineme-li odlišné herce (představitelé Skaary a Kasufa jsou jediní, kteří se objevili ve filmu i seroši), upravila se v televizi i celá řada dalších skutečností. Zatímco ve filmu se cestuje do jiné galaxie, seriál retrospektivně změnil cílovou planetu na exoplanetu nejbližší Zemi. Krom toho změnil také identitu hlavních záporáků a vymyslel si hadovité Goa'uldy. Kvazikánonická stolní RPG hra ze seriálového světa však přesto propojila oba světy po svém. Například tak řekla, že byl původním hostitelem Ra Asgard, i když tahle rasa ve filmu vůbec není.

Hvězdná brána začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný