7. prosince 2020 00:09

9 věcí, které nevíte o filmu Hvězdná brána: Archa pravdy

Velké finále s Orii se odehrálo chvíli po 10. sérii.

Už v pátek večer na COOLu začíná finále seriálové Hvězdné brány s podtitulem Archa pravdy. Televizní film z roku 2007 završil deset řad příběhů týmu SG-1 i zápletku s Orii. Mitchellův tým se v něm vydává do jejich galaxie, aby tu zaktivoval titulní artefakt, který slibuje konflikt jednou provždy uzavřít. Víte ale o všem, co s jeho vznikem souviselo?

09) Seriálová Hvězdná brána byla zrušena poměrně nečekaně – krátce po odvysílání dvoustého dílu oznámila její finále domovská stanice Syfy. Archa pravdy, spolu s dalším TV filmem Hvězdná brána: Návrat (anglicky se jmenuje Continuum) dala tvůrcům šanci dovyprávět hlavní nakousnuté zápletky a naposledy se ve velkém stylu rozloučit s fanoušky.

08) Není to však poprvé, co seriáloví tvůrci zvažovali filmové finále. Původní plán byl takto završit seriál již odhalením ztraceného města Antiků. Uvažovalo se přitom jak o televizním filmu, tak i možném vydání pro kina. Vzhledem k tomu, že se tehdy Syfy nemělo ke zrušení seriálu, nakonec scenáristé filmovou zápletku realizovali v díle Ztracené město na konci 7. řady. Epizoda zároveň funguje i jako počátek druhého seriálu – Hvězdná brána: Atlantida.

07) Archa pravdy podobně kondenzuje to, co scenáristé plánovali pro 11. řadu. V podstatě se dá říct, že měl příběh s Ori vždy končit stejně – rozdíl je jenom v tom, že v televizi bychom to sledovali skrze 20 epizod, zatímco ve filmu máme dějovou kostru zhuštěnou do necelých dvou hodin!

06) Ačkoliv je Archa pravdy televizním filmem, takže od ní nelze očekávat stejně opulentní scény jako od hollywoodských blockbusterů, stála i přesto více než nejdražší díly seriálové Hvězdné brány. Podle producenta Roberta C. Coopera vyšla na 7 milionů dolarů.

05) Natočena byla rovněž v poměru 16 : 9 na 35mm film, což jí dodává “filmovější” vzhled. A v neposlední řadě pro ni vznikl i původní soundtrack nahraný orchestrem. Běžná seriálová hudba se bez podobné srandy samozřejmě musela obejít.

04) Krom toho, že příběh filmu završuje příběh s Ori, uvažovalo se rovněž nad tím, že dá filmová Archa pravdy vzniknout vlastní sérii filmů, které by příběh SG-1 teoreticky mohly rozvíjet až dodnes. Scenáristé proto natočili řadu nakonec nevyužitých materiálů, které pro tuto “filmovou sérii” měly být užity – plánem bylo ságu představit na konci Archy pravdy. Nakonec však produkce dostala zdroje jenom pro dva filmy (Archu pravdy a Návrat), takže z velkých ambicí sešlo.

03) Fanoušci, kteří balancují na hraně zákona, si mohli snímek svého času nakoukat podstatně dříve než zbytek světa. Rozpracovaná verze bez efektů, jen s částí hudby a bez titulků, totiž unikla na internet již v polovině prosince 2007, tedy celý půlrok před televizní premiérou v květnu 2008.

02) Natočit celý film trvalo jenom 18 dnů – některé scény přitom vznikaly paralelně jak pro Archu pravdy, tak i pro druhý film s podtitulem Návrat.

01) Ačkoliv jde o předposlední výskyt týmu SG-1 pohromadě, různé postavy se později objevily i v navazujících seriálech Atlantida a Hluboký vesmír. Především Jack O’Neill, který si v Atlantidě střihnul výskyt ve dvou dílech 3. řady a v Hlubokém vesmíru byl několikrát v 1. řadě. Krom něj se znovu objevili i Teal’c, Daniel nebo Samantha, ta se dokonce vrátila do sedla naplno, když se z ní ve 4. řadě Atlantidy stala jedna z hlavních postav.

Hvězdná brána: Archa pravdy začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný