18. října 2021 00:05

9 věcí, které nevíte o válečném filmu Hacksaw Ridge: Jak na něj reagoval syn hlavního hrdiny?

Skutečný příběh odvážného pacifisty Desmonda Dosse se dočkal chváleného filmového zpracování. Tady k němu máte pár zajímavostí.

V sobotu večer se na COOL prostřílí válečné drama Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny. Mel Gibson vám tu představí reálný příběh skutečného medika ze 2. světové války, který ze své náboženské víry odmítal nosit zbraň – a přesto zachránil desítky životů! Náhled na to, jak vypadá skutečný „pacifist run“ životem, je ale jen jednou z unikátních zajímavostí Hacksaw Ridge. Poznejte ty další...

09) I když je snímek především inspirován reálným příběhem adventisty sedmého dne a medika Desmonda Dosse, k vyprávění se Gibson inspiroval především u dokumentu Conscientious Objector z roku 2004. Nešlo však o první (a zjevně tedy ani druhou) snahu o převedení příběhu Desmonda Dosse do filmové podoby...

08) Již v 50. letech se totiž producent Hal B. Wallis snažil získat práva od samotného Desmonda Dosse – Hacksaw Ridge tak mohlo vzniknout už víc jak před půlstoletím ve stylu klasického Hollywoodu. Wallis přitom chtěl, aby si Dosse zahrál Audie Murphy, legendární voják z druhé světové války, který se sám stal hercem. Doss sám však práva na svůj příběh neprodal – nechtěl, aby z filmu vznikla klasická hollywoodská pohádka.

07) I když ve filmu zazní, že Doss během války zachránil 75 životů, tato cifra je jen nepřesným odhadem. Doss sám byl skromňák od kosti, a když se ho lidi později ptali, uvedl, že zachránil kolem 50 životů. Jenže svědci z fronty měli za to, že skutečná cifra je blíže 100 životům. Číslo 75 tak nakonec vzniklo jednoduchým průměrem obou skupin.

06) Nejen Dossův příběh se ale na filmu podepsal – Mel Gibson prozradil, že akční scény byly inspirovány také tím, co on sám v dětství slyšel od svého otce Huttona Gibsona. Gibson senior totiž prošel bitvou o Guadalcanal a na Melovo dětské škemrání mu popisoval, jak tam válka vypadala, z čehož měl malý klučina tak výživné noční můry, že si je pamatoval i v dospělosti při natáčení Hacksaw Ridge.

05) Natočit reálné příběhy (nota bene ty o sedmidenních adventistických pacifistech…) je ale notoricky náročné. Než tak padla první klapka, Hacksaw Ridge čekalo dlouhých 14 let (!) preprodukčních příprav. Film samotný v kontrastu vůči tomu vznikl za 59 dnů – natáčelo se přitom v Austrálii a jejím okolí, jelikož protinožci nabídli filmařům nejlepší pobídky.

04) Skutečný příběh Desmonda Dosse byl samozřejmě pro potřeby filmového vyprávění do nějaké míry upraven – změny jsou však spíše redukcí skutečných událostí. Desmond chtěl třeba skutečně zastřelit svého otce – nestalo se tak ale kvůli hádce otce s matkou, ale kvůli hádce otce se strýcem; také strýc, nikoliv matka, mu pušku vzal z rukou. Jiným příkladem je skutečnost, že se Dossova milá Dorothy nestala zdravotní sestrou během války, ale až po ní – pár se ve skutečnosti potkal na setkání adventistů. V neposlední řadě byste pak měli vědět, že se Desmond sice ocitl v base, ale nezmeškal kvůli tomu svatbu; tou dobou už byl totiž ženatý.

03) Desmond Doss zemřel ve věku 87 let v roce 2006, premiéry filmu se nicméně účastnil jeho syn Desmond Doss Jr. Dle Gibsonových slov ho film rozplakal – tak věrně prý Andrew Garfield zachytil manýrismy Dossova otce.

02) Pro Gibsona samotného, v letech před premiérou potřísněného bizarními kauzami, uniklými psychotickými telefonáty a dalšími kontroverzemi, byl úspěch Hacksaw Ridge návratem na výsluní. Film se dočkal šesti oscarových nominací (ty za zvuk a střih dokonce proměnil!) a vzhledem ke svému malému rozpočtu se i s přehledem zaplatil.

01) Asi největším přešlapem filmu vůči realitě je skutečnost, že Desmond Doss nebyl jediným účastníkem ozbrojených sil, který dostal povolení nenosit zbraň – status A1--O členů armády, kteří jsou „schopni, ale nenosí zbraň“, měla celá řada věřících vojáků jak ve druhé světové válce, tak i později v Koreji a Vietnamu. Tradice sahá přinejmenším do první světové války, kdy se takto do služeb americké armády přihlásila řada quakerů (což jsou jiní věřící pacifisté, byť dnes tohle jméno konotuje spíše brutální herní klasiku…).

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:50.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný