25. října 2021 00:01

7 věcí, které nevíte o Gerardu Butlerovi: Jak dlouho mu vydržela kariéra právníka?

Představujeme skotského drsňáka, jehož jméno... čtete špatně!

V sobotu se na COOLu rozjede akční nářez Pád Bílého domu. Gerard Butler se tak představí v prvním díle série o tom, kterak chrání amerického prezidenta před stále šílenějšími útoky teroristů. Logiku ve scénáři hledat nemusíte, namísto toho je lepší se soustředit na Butlerovy akční schopnosti – a doceníte je o to víc, když zjistíte 7 věcí, které jste o něm netušili. Včetně jeho „pravého“ jména!

07) Skot tělem (ale ne duší)

Gerard James Butler se narodil v roce 1969 jako nejmladší ze tří bratrů ve Skotsku – v dětství se však jeho rodina přesunula do Kanady a pak zase zpátky do Skotska, přičemž mu v žilách krom skotské krve koluje i příměs krve irské. To je také důvod, proč jeho rodina prý nemá doma kilt. Butler je zkrátka takový britský mišmaš!

06) Hudební počátky

Už od mládí to Butlera táhlo k filmu, rodina však pro jeho ambice neměla valné pochopení… a tlačila ho spíše do studování práv. Protože to přece vynáší víc! Butler se však ve vzpurném náctiletém období rozhodl alespoň si založit kapelu a výsledkem byla nepříliš známá formace jménem Speed. Nikam to nakonec nevedlo, Butler díky tomu ale mohl později okusit role v několika filmových muzikálech.

05) Certifikovaný právník

Butler nakonec skutečně nastoupil na studium práv, i když mu to jako divokému a nestudijnímu typu příliš nešmakovalo. Přesto dřel jako kůň a na University of Glasgow se nejen dostal k úspěšnému završení studia, ale dokonce se stal i prezidentem univerzitního právního spolku. Osud mu však nakonec přesto nedopřál právní kariéru – jen po týdnu (!) práce v právní firmě s tím Butler sekl a rozhodl se, že se raději doopravdy stane hercem.

04) ... a certifikovaný lump?

Pravdou je, že by Butler nejspíš byl tak trochu zvláštní právník. Zaprvé byl několikrát zatčen za opilé chování na řadě večírků, což mimo jiné vedlo k nařčením, že to dle některých zkazek nebyl Butler, kdo v právní firmě skončil, ale že firma vyhodila jeho. Nakonec se stal abstinentem, ale i tak musel později nastoupit na odvykačku – namísto alkoholu se totiž pro změnu stal závislý na lécích proti bolesti. I z této šlamastyky se však nakonec dostal.

03) Hrdina s oceněním

Stejně rozporuplný je však i záznam Butlerových reálných heroických činů! Dostal dokonce ocenění od Královské humanitární společnosti za to, že v roce 1997 zachránil z Temže tonoucí dítě. Paradoxně se tak stalo během jednoho z jeho prvních natáčení, kdy se v chladné řece musel opakovaně koupat před kamerou – a vysloužil si za to podchlazení. Taktéž jednou uhasil hořící auto (pod které si musel vlézt) nebo byl jedním z mála herců, kteří bojkotovali premiéru saúdskoarabského filmu Hunter Killer kvůli státní vraždě novináře Jamala Khashoggiho.

02) Věčný kuřák

Některé Butlerovy zlozvyky jsme už nakousli, všechny ale doposud překonal. Jeden se mu však porazit nedaří – Butler se navzdory mnoha, mnoha pokusům nikdy neodnaučil kouření cigaret. Prý zkoušel všechno včetně náplastí, hypnózy a dalších tradičních srand. Podařilo se mu nekouřit jen po většinu období natáčení Třístovky, po poslední klapce si však opět zapálil.

01) Neříkejte mu „Gerard“

Butler dává přednost tomu, aby ho lidé označovali jako „Gerry“. Většina lidí, zejména Američanů, prý totiž dost zápasí s vyslovováním jeho jména „Gerard“. Ale moment, není to tak úplně chyba Amíků. Ničemu totiž nepomáhá, že se jeho jméno nevyslovuje jako typický anglický „Dže(r)á(r)d“ („r“ v závorce je měkké, britské), ale kvůli skotsko-irským kořenům se má správně vyslovovat spíše jako „Čererd“ (a „r“ je nyní ostré jako to české). Fanoušci skotského přízvuku pochopí a prominou přepis bez užití IPA. Ti ostatní jen uznají, že „Gerry“ najednou vcelku dává smysl...

Pád Bílého domu začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný