3. října 2022 00:03

9 věcí, které nevíte o Gaunerech: Tarantino dostal po premiéře vzkaz od Madonny

Je Tarantinův debut nejlepším nezávislým filmem všech dob?

Ve čtvrtek večer se na COOL prostřílejí Gauneři. V legendárním debutu Quentina Tarantina se představí pětice drsňáků, kteří musejí přežít poté, co jejich akce na vyloupení klenotnictví skončila špatně – a problém je i v tom, že jeden z našich gangsterů je polda v přestrojení. Napínavá gangsterka otevřela Tarantinovi cestu k natočení Pulp Fiction, přitom sama skoro vznikla omylem. Poznejte příběh vzniku Gaunerů, který zní spíše jako vystřižený z pohádky.

09) Quentin Tarantino toho času pracoval ve videopůjčovně a rozhodně neměl žádné reálné konexe ve světě filmu. Nakoukával sice tuny bijáků na kazetách a snil o natočení bijáku vlastního, ale chyběly mu k tomu peníze i herci. Gaunery tak původně plánoval natočit jako amatérský projekt na černobílý film se svými kamarády. Lawrence Bender, který měl hrát Pana Růžového a živil se jako producent, ale scénář podstrčil herci Harveymu Keitelovi. A ten byl konceptem tak nadšen, že Tarantinův projekt katapultoval mnohem výše. Podařilo se mu zajistit jak slavné herce Steva Buscemiho, Michaela Madsena a Tima Rotha, tak získat alespoň rozpočet 1,5 milionu dolarů na vznik filmu.

08) Tarantino sám nezapírá, že je koncept Gaunerů slepencem jiných oblíbených filmů – Kubrikova Zabíjení či zapomenuté gangsterky Kansas City Confidential z roku 1952. Také původní Django z roku 1966 inspiroval scénu mučení poldy na židli. Tarantino ale tvrdí, že se nesnažil cíleně vykrást jiné filmy, spíše si s nimi sedl do vkusu. Faktem je, že podobně ke kinematografii přistupují i jiní tvůrci, ale jen Tarantino to otevřeně přiznává a zdroje inspirace cíleně cituje.

07) Výsledkem realizace každopádně byl sice nezávislý, ale přesto profesionálně vypadající film, který definoval Tarantinovy hlavní prvky: téma kriminálky, popkulturních narážek, sprosťáren i vyprávění na přeskáčku. Úspěch Gaunerů Tarantinovi otevřel cestu do Hollywoodu jakožto debutantovi z videopůjčovny, a změnil tak nejen jeho život, ale do značné míry i to, jak se v Hollywoodu natáčejí akční bijáky drsnějšího ražení.

06) Rozpočet Gaunerů v hodnotě 1,5 milionů dolarů možná zní ohromně z pohledu vaší výplaty, ve skutečnosti je ale tahle cifra tak malá, že většina herců hrála ve vlastním ošacení, protože filmaři neměli na kostýmy. Hlavní pětice kriminálníků sice nosí profesionálně ušité obleky, ale ty na natáčení zdarma daroval oděvní designér, který měl prostě rád filmové gangsterky.

05) Tarantino také zjevně neměl rozpočet na to, aby policie v místě natáčení ulici uzavřela doopravdy. Scéna, při níž Steve Buscemi vyhazuje ženu z auta, které chce ukrást, tak musela být natáčena jen v okamžicích, kdy na semaforech svítila zelená.

04) Michael Madsen tvrdí, že jej Kirk Baltz (zajatý policista) požádal, aby jej skutečně naložil do kufru auta, aby si vyzkoušel, jak taková jízda vypadá. Madsen souhlasil, ale – prý ve snaze padnout do své role – s Baltzem v kufru vymetl každou druhou díru na silnici, kterou viděl, aby si zážitek pěkně užil!

03) Madonna, o níž se Gauneři dohadují (přicházejí s vlastní interpretací jejího songu Like a Virgin), zaslala Tarantinovi po premiéře filmu kopii svého alba Erotica. Byl u ní vzkaz: „Pro Quentina. Není to o péru. Je to o lásce,“ jenž odkazoval na to, co si o Life a Virgin myslí Quentinovi hrdinové.

02) Jméno postavy Michaela Madsena je ve skutečnosti Vic Vega. Quentin přišel s tím, že jde o bratra Vincenta Vegy (John Travolta) z Pulp Fiction! Původně se dokonce plánoval film, v němž by Vic a Vince hráli po boku. Jeho realizace se však neustále odsouvala a Madsen a Travolta bohužel nemládnou, takže je dnes jeho vznik dávno pasé.

01) Gauneři jsou často označováni za „nejlepší nezávislý film všech dob“. Ačkoliv byli ve své době kritizováni za přemíru násilí a sprosťáren, nakonec se od kritiky i filmových fanoušků dočkali nehynoucí chvály!

Gauneři začínají na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný