5. června 2023 00:05

9 věcí, které nevíte o filmu G. I. Joe: Dostali jsme místo něj Transformers a Mortal Kombat

Hračky ještě nikdy nebyly tak smrtící! Jak se G. I. Joe dostával do kin?

V pátek večer se na COOL podívá akční biják G. I. Joe. Channing Tatum se v něm představí jako člen superelitní vojenské jednotky Strýčka Sama, která musí lapit ukradené nanohlavice. Film kombinující poctu klasickým bondovkám (a ještě klasičtějším hračkám...) se už od počátku netajil tím, že mu jde jenom o jednu věc, a přesto k sobě nalákal herce a herečky, kteří si pro jednou chtěli natáčení prostě užít.

09) Poprvé někoho napadlo natočit film na motivy hraček a animáku G. I. Joe již v roce 1994. Producent Larry Kasanoff si tehdy spolu s Warnery pořídil práva na film, namísto něj však nakonec natočili jinou herní adaptaci, první Mortal Kombat! G. I. Joe kvůli tomu vychladl a trvalo skoro další dekádu, než byl zase oživen.

08) V roce 2003 se rozhodl ideu oživit producent Lorenzo di Bonaventura. Ten přišel s nápadem natočit film o futuristické vojenské jednotce – a Hasbro připomnělo, že právě takový námět měl G. I. Joe asi tak od 70. (jako hračka) až 80. let (jako animák). Vše začalo hýbat kupředu, pak ale najednou reálné vojenské jednotky provedly invazi do Iráku a producenti došli k názoru, že by celovečerák G. I. Joe momentálně s diváky po světě nerezonoval zrovna nejžádanějším způsobem. A tak přišel další odklad. Namísto toho Hasbro vložilo své snahy do natočení jiného filmu: Transformers.

07) V roce 2007 se preprodukce ujal režisér Stephen Sommers (Mumie) a rozhodl se projekt řádně posunout kupředu. Nejvíce G. I. Joe paradoxně pomohl právě úspěch Transformers – ten totiž ukázal, že podobně ujetý biják rozhodně může fungovat. Sommers sám řekl, že jej k natočení inspirovala podobnost světa G. I. Joe (a scénáře) s klasickými bondovkami, například s Thunderballem, kde teroristé pro změnu ukradnou atomovky.

06) Dennis Quaid se ujal role velitele G. I. Joe jenom kvůli tomu, že to po něm chtěl jeho malý syn. Nakonec si ale štáb a herci natáčení s ním užívali tak mocně, že dodatečně vzniklo 10 až 15 dalších scén!

05) Taktéž Sienna Miller měla pro natáčení zajímavé důvody – řekla, že film prostě působil jako velká zábava a ne jako něco, kde bude jako herečka muset mít „mentální kolaps nebo být závislá na heroinu nebo na konci umřít“. Miller se pro svou roli Baronky po 4 měsíce věnovala intenzivnímu tréninku a naučila se i střílet ostrými. Při natáčení si mimochodem vykloubila zápěstí ve scéně, kdy bojuje s Rachel Nichols, ta se pro změnu ve stejné scéně popálila.

04) Mistr bojových umění Ray Park, jehož nejspíš znáte jako Dartha Maula ze Star Wars, si střihl roli zabijáka jménem Snake Eyes. Ten ve filmu nosí po celou dobu ninja oblek, Park si jej proto půjčil před natáčením domů, aby se s ním sžil. Na co přišel? Samozřejmě se ukázalo, že je kostým málo pružný a je docela problém v něm chodit, natož v něm dělat komplexnější psí kusy.

03) Velká část filmu byla natočena v jistém východoevropském městě jménem Praha. Scény zasazené do Paříže po dva týdny vznikaly třeba v Dejvicích v Karlíně nebo pod Nuselákem, scény v laboratoři pak v sídle Sazky ve Vysočanech.

02) Také jste si všimli těch nanozbraní a energozbrojí, které mají dnešní armády? Že ne? Škoda, pak předpověď asi nevyšla. G. I. Joe se totiž odehrává ve futuristickém roce 2020!

01) Navzdory značným béčkovým kvalitám je G. I. Joe ojedinělým filmem, v němž záporáci na konci vlastně (alespoň z části) vyhrají. Na snímek ostatně navazuje pokračování G. I. Joe 2: Odveta, které staví mnoho premis jedničky na hlavu a třeba hned v úvodu zabije Channinga Tatuma, který byl příliš vytížený na to, aby Duke mohl dostat větší roli.

G. I. Joe začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný