18. prosince 2023 00:03

9 věcí, které nevíte o filmové sérii Taxi: Při natáčení druhého dílu zemřel kameraman

Francouzská filmová série Taxi patří mezi to nejujetější, co nám nadělily filmy o autech. Na place dvojky ale bylo i dost smutno.

V neděli na COOL vtrhne francouzská komedie Taxi, taxi. Příběh zkušeného taxikáře Daniela (Samy Naceri) a upejpavého policisty Emiliena (Frédéric Diefenthal) pokračuje dost možná nejpopulárnějším dílem, v němž se vrhne do akce samotná yakuza. Dali jsme proto dohromady kupu zajímavostí, které jste možná nevěděli nejen o dvojce Taxi, ale rovnou o celé téhle sérii.

09) Traduje se, že Luc Besson napsal scénář k poťouchlé komedii jménem Taxi během jediného měsíce, když se nudil a čekal, jestli mu kravaťáci z Columbia Pictures schválí jeho jiný, dlouho plánovaný a pilovaný projekt – Pátý element!

08) I samotné natáčení jedničky bylo velmi netradiční. Vybraný režisér Gerard Pires se totiž zranil při jízdě na koni a skončil dlouhodobě v nemocnici. Zastoupil jej sice Gerard Krawczyk, později režisér dvojky a trojky, ale šlo o nouzovku. Oba Gerardi se tak scházeli po natáčení v nemocnici, kde ležel první z nich, a řešili spolu, jak dát film dohromady.

07) Během natáčení druhého dílu Taxi došlo k incidentu, jenž vedl ke smrti kameramana Alaina Dutartreho. Zabilo jej auto, které přeskakovalo dvě cisterny a dopadlo dál, než bylo v plánu.

06) Série Taxi se z logických důvodů stala velmi populární ve světě závodníků, a tak si řada skutečných závodníků střihla i cameo ve filmech. Na začátku dvojky se třeba mihne Jean-Louis Schlesser, pilot Formule 1 z 80. let. Velmi slavné je pak i cameo Sylvestera Stallonea ve trojce.

05) Svůj podpis pak série zanechala i v muzeích. Pro finální scénu dvojky například vzniklo osm speciálních vozů Peugeot, které následně skončily v muzeích automobilky, kde jsou vystaveny dodnes.

04) Celkem vzniklo pět dílů Taxi, ačkoliv Daniel a Emilien v podstatě vystupují jen ve čtyřech. Vzhledem k popularitě série je jen otázkou času, než dorazí remake, bohužel však nejde ignorovat, že Taxi s přibývajícími díly zrovna nezískávalo na kvalitě. Skvělá atmosféra zejména prvních dvou dílů se v pozdějších filmech už moc nevyskytovala. A jak skončili samotní herci?

03) Danielův představitel Samy Naceri často plnil stránky novin vlivem svých potyček se zákonem a několikrát byl i uvězněn za napadení. Inu, bouřlivák tělem i duší. Emilien aka Fréderic Diefenthal se pak sice vyhnul kriminálu, Taxi však byla dozajista jeho nejúspěšnější série, a pokud nejste vyloženě znalcem francouzské kinematografie, těžko si ho pamatujete z jiných bijáků.

02) Nejdál to z Taxi dopracovala Marion Cotillard, představitelka Danielovy přítelkyně Lilly. Později se z ní totiž stala oscarová hvězda životopisného filmu o Edith Piaf, již Christopher Nolan obsadil do komiksovky Temný rytíř povstal nebo do Počátku. Dále se neztratila ani ve válečném dramatu Spojenci, v němž se objevila po boku Brada Pitta.

01) Taxi se v roce 2004 dočkalo americké předělávky. Danielovu roli si v ní střihla Queen Latifah a Emiliena převzal Jimmy Fallon, přičemž se děj přesunul z francouzské riviéry do New Yorku. Výsledek nicméně dopadl tak, že... dvojka nevznikla a rozhodně už ani nevznikne.

Taxi, taxi začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný