11. července 2022 00:05

9 věcí, které nevíte o filmové Fantastické čtyřce: Málem ji natočil režisér Harryho Pottera

Fantastická čtyřka už se dočkala několika filmových verzí. Jak vznikala ta z roku 2005?

V pátek večer bude na COOLu zachraňovat svět Fantastická čtyřka z roku 2005. Ačkoliv tahle nenáročná komiksovka ve své éře mnoho potlesku nesklidila, zpětně získala podstatně lepší ohlasy. Film o kdysi nejslavnější partě Marvelu vznikal nepříjemně dlouho, výsledek byl ale paradoxně lepší než jiné pozdější snahy o remake Fantastické čtyřky. Ještě než Mr. Fantastic a spol. získali superschopnosti, poznejte vše, o se o nich hodí vědět.

09) Historie vzniku Fantastické čtyřky je dlouhá a plná hrůz - F4 je ostatně prapůvodní hlavní klenot Marvelu, který jej jako první týmovka dostal do nového věku komiksů. Poprvé se tak o filmové adaptaci začalo mluvit už v roce 1983. Producent Bernd Eichinger tehdy od Stana Lee odkoupil práva na film za skromných 250 tisíc dolarů, přičemž studia Warner Bros. a Columbia Pictures zvažovala překoval je v celovečerák. Fantastickou čtyřku jsme tu tak mohli mít dříve než Burtonova Batmana! Úmluva ale padla na navrženém rozpočtu 40 milionů dolarů, což bylo na 80. léta šíleně drahé (pro ilustraci: Cameronovi Vetřelci stáli půlku a vyvrcholení megaúspěšných Hvězdných válek skrze Návrat Jediho právě 40 milionů).

08) To však nebylo Eichingerovo poslední slovo. Když práva po dekádě nikdo nechtěl, rozhodl se prodloužit jejich životnost standardně - natočí superlevný film jen kvůli uzdičce v právní úmluvě. V polovině 90. let tak skutečně v režii Rogera Cormana vznikla supernízkonákladová Fantastičká čtyřka, která stála 1 milion dolarů a nikdy nespatřila světlo světa.

07) Práva posléze skončila u 20th Century Fox, kde situaci poprvé začali brát vážně. Také zde se však styl filmu stal předmětem nekonečných debat. Foxové například už v roce 1995 najali k režírování a psaní scénáře Chrise Columba - produkce se ale táhla, a tak Columbus z projektu vystoupil a šel si natočit jakéhosi Harryho Pottera. Trvalo další dekádu, než vznikla v režii Tima Storyho skutečná Fantastická čtyřka, jak ji známe. A i tentokrát se to zkomplikovalo - filmaři například museli jen chvíli před natáčením překovat velkou část zápletky, jelikož Pixar vypustil do kin Úžasňákovi a scenáristé si uvědomili, že je mezi oběma díly značná podobnost.

06) Ve finálním snímku si zahráli Ioan Gruffudd (Mr. Fantastic), Jessica Alba (Invisible Woman), Chris Evans (Human Torch) a Michael Chiklis (Thing). Zpátky v roce 2005 vzbudili nejvíc pozornosti první dva z nich. Michael Chiklis, hlavní záporák z nedoceněného seroše Shield: Policejní odznak, pak byl zajímavý hlavně pro svůj kostým. Dnes si však každý všimne spíš Chrise Evanse v jeho před-kapitánské roli. Už tehdy mimochodem dával do role víc, než bývá zvykem, jelikož většinu svých dialogů improvizoval.

05) Michael Chiklis je však také neopěvovaným hrdinou filmu. Jeho kostým byl notoricky nepohodlný a herec v něm (jako jediný z ústřední čtyřky) trpěl jako pes. Nešlo přitom jen o tradiční horko a problém s pohybem, součástí kostýmu byly třeba i umělé zuby. Chiklis se na roli připravoval tak, že s nimi četl pohádky svým dětem.

04) Stan Lee nicméně kdysi řekl, že je Chiklisova Věc podle něj produktem nejlepšího hereckého výkonu v Marvelovkách vůbec!

03) Natáčení bylo občas také kuriózně komplikované. Například během dialogu mezi Mr. Fantastic a Invisible Woman na molu nebyli herci na place spolu. Filmaři jednoduše natočili věty jednoho z nich, když byl zrovna na place, a pak je sestříhali s materiálem od druhého z nich. Jessica Alba si musela odskočit do New Yorku, Ioan Gruffudd zase do Kanady.

02) Film nebyl ve své dobře přijat zrovna nadšeně a byl trochu neprávem srovnáván s drsnějšími X-Meny a Batman začíná. Poťouchlá atmosféra je produktem dlouhé přípravy natáčení - Fantastická čtyřka se nicméně i přesto dočkala pokračování a historie je vůči ní vlídnější, než byl rok 2005. Když se Foxové rozhodli před pár lety natočit moderní "temný" reboot, byl výsledek přijat daleko hůř než původní Fantastická čtyřka.

01) Traduje se, že byl Michael Chiklis jediným z hlavních herců, kdo znal Fantastickou čtyřku před natočením filmu. Ano, i Chris Evans je tak trochu neznaboh! Chiklis byl naopak v dětství velkým nerdem a bojoval o to, aby Thing nebyl tvořen digitálně, ale aby roli dostal on sám. Právě proto snášel těžký latexový oblek a přežil i drakonické přehřívání, kvůli němuž mu co pár záběrů museli filmaři pod kostým stříhat studený vzduch. Takhle vypadá pravá láska ke komiksům!

Fantastická čtyřka začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný