22. října 2019 10:11

9 věcí, které nevíte o historickém dramatu Exodus: Bohové a králové: Proč v Egyptě nešlo do kin?

Blíží se Exodus, doslova boží podívaná!

V pátek se COOLu odehraje nefalšovaný Exodus s Bohy a králi. V moderním převyprávění příběhu o tom, kterak židovský prorok Mojžíš vyvedl svůj národ z egyptského otroctví, se představí především Christian Bale. Jak vlastně někoho dnes napadne natočit film inspirovaný příběhem z Bible, který už byl několikrát natočen? Nejen o tom si povíme v přehledu všeho, co jste o Exodu chtěli vědět, ale báli jste se zeptat.

09) Natočit dnes film inspirovaný Biblí může působit kuriózně, stačí však vzpomenout na horentní výdělky Gibsonových filmů (především Umučení Krista) a hnedle to začne dávat smysl. Ridley Scott řekl, že ho idea na Exodus napadla v roce 2012 a ani ne dva roky poté šel film do kin.

08) Původně se měl film jmenovat pouze Exodus, tenhle název si však nemohl ponechat z kuriózních důvodů – práva na Exodus totiž vlastní společnost MGM, která v roce 1960 natočila nesouvisející biják Exodus a nechtěla je za boha pustit. Foxové proto museli Ridleyho Exodu “kreativně” dát jakýs takýs podtitul.

07) Christianu Baleovi hlavní role skoro unikla, jelikož byl během preprodukce nadměrně obtloustlý po natočení Špinavého triku, kde hrál… muže nadměrnější velikosti, než je u Balea zvykem. Jak je však u něj také typické, Bale velmi rychle shodil přebytečné kilogramy a do první klapky se dostal do formy.

06) A neskončil jen posilováním! Aby se dostal Mojžíšovi pod kůži, celé dny pročítal Bibli, Korán i další literární klasiky. Krom toho navštěvoval i církevní semináře a přednášky o tom, jaký Mojžíš údajně byl.

05) Snímek sklidil klasickou dávku kontroverze za to, že do většiny hlavních rolí obsadil evropské, nikoliv "orientálnější" herce. To však paradoxně není zas takový faul. Podobně jako židé byli i tehdejší faraoni světlejší – až mísení migračních vln dalších generací obarvilo kůži zdejších obyvatel do snědších tónů.

04) V jedné ze scén Exodu je krátce vidět i legendární sfinga. Ta však byla v době Mojžíše už reliktem dávných časů, Egypťané ji totiž postavili zhruba tisíc let před jeho narozením. Pro Mojžíše tak byl monument zhruba stejně starý jako pro nás třeba katedrála Notre Dame.

03) Darren Aronofsky, jenž natočil “konkurenčního” Noema ve stejném roce, chtěl Balea původně obsadit do titulní role. Bale si tak de facto volil mezi dvěma náboženskými filmy a nakonec však zvolil Exodus. Roli pradávného mořeplavce posléze získal Russell Crowe.

02) Snímek je věnován Tonymu Scottovi, bratrovi Ridleyho Scotat a režisérovi Top Gunu nebo Posledního skauta, který v roce 2012 spáchal sebevraždu.

01) Exodus nebyl kontroverzní jen v Evropě a v Americe. Egypt a Maroko jeho promítání zakázaly s tím, že vykresluje historii Egypta a rasistický vztah k židům v nesprávném světle.

Historický epos Exodus: Bohové a králové začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný