10. února 2020 00:50

6 věcí, které nevíte o Dolphu Lundgrenovi: Proč odmítl roli Maxima v Gladiátorovi?

Dolph Lundgren je skrytý génius!

Ve čtvrtek ve 22.25 se na COOLu rozjede akčňák Přímý zásah. Dolph Lundgren se v něm představí jako drsný polda, který se rozhodne vymést Augliášův chlév v podobě svého oddělení zaneseného korupcí. Výsledkem je kvalitní béčková akce jako za starých časů – ale ještě nadšenější budete z toho, že Dolfi Lundgrenů znovu ukazuje svoje švédské charisma. Tenhle frajer je totiž ve skutečnosti mnohem zajímavější, než za jakého jej ve stínu Arnieho a Slye možná máte.

06) Podle Slye byl příliš vysoký

Je to trochu šokující, ale ačkoliv se Lundgren až do své první role v bondovce Vyhlídka na vraždu nesnažil o filmovou dráhu, dostal se do záře reflektorů velmi rychle. Hned jeho druhá role v Rockym IV jej katapultovala do pozice hlavního záporáka prestižní filmové značky! Nebylo to však snadné. Dolfi je totiž výrazně vyšší než Stallone, a ten jej tak po první schůzce odmítl. Oficiálně vážně proto, že mu na ruskou postavu přišel "příliš vysoký", ale máme o tomto vysvětlení své pochyby. Dolph však vytrval a nakonec Slye obměkčil – a dostal tak roli, která definovala celou jeho kariéru.

05) Chodil ozbrojený. Hodně!

New York nebyl v 80. letech, kdy v něm Lundgren pobýval, zrovna nejbezpečnější místo k životu. Dolfi se rozhodně nehodlal vystavovat riziku, a tak si pořídil hned několik zbraní. S informací se svěřil až o několik dekád později – dle svých slov však nosil jednu pistoli v držáku na své hrudi a druhou pak měl připásanou ke kotníku. Sám řekl, že se neméně obával toho, že by ho se zbraněmi mohli chytit policisté – strach z přepadení kriminálníky ale nakonec zvítězil.

04) Okusil i profi box

Většina herců si své slavné role nezkouší naživo. Tom Cruise nevstoupil do amerického letectva, Sigourney Weaver neletěla do kosmu a Arnold Schwarzenegger se nestal kyborgem. Lundgren však není jako většina herců! V roce 2007 tak přijal nabídku boxerského zápasu v UFC proti profesionálnímu boxerovi Olegu Tarktarovi a utkal se s ním ve skutečném ringu. Není asi překvapivé, že exhibici prohrál, držel se však po celých pět kol!

03) Mohl hrát v Gladiátorovi

Seznam filmů, v nichž si Lundgren málem zahrál, je na tento článek příliš dlouhý. Musíme však zmínit alespoň jeho potenciální účast ve slavném Gladiátorovi, kde měl sehrát hlavní roli Maxima. Proč ji odmítl? Ve scénáři podle něj bylo málo akce. Na Dolfiho obhajobu je však třeba říct, že se tak stalo šest let před premiérou Gladiátora. Tedy dlouho předtím, než se k projektu dostal Ridley Scott, jenž biják později natočil jako trochu náročnější látku než jen obyčejnou řezačku.

02) Skoro zabil Slye

Ve světě akčního filmu není o riziko nouze, i přesto je ale vždycky kuriózní, když se dozvíme o další šlamastice z natáčení. Na place Rockyho IV tak došlo i na situaci, kdy Sly s Dolfim trénovali zápas a Stallone po severském bourákovi chtěl, aby "ho praštil tak silně, jak to jen jde". Nešlo zřejmě o nejlepší frázi, Lundgren totiž Slye uhodil tak silně, že mu způsobil srdeční otok! Stalloneho krevní tlak o pár hodin později dosáhl cifry 260 (!) a musel být převezen na jednotku intenzivní péče, kde si pobyl pět dnů.

01) Je trochu génius

Při vší láskyplné úctě k matadorům osmdesátkového akčního filmu, od Arnolda, Slye ani Dolfiho jsme nikdy nečekali zrovna přehršle rozumu. Ne snad, že by šlo o jednoduchá individua, ale zjevně si v životě nevybrali zrovna cestu vědy a výzkumu. Akorát že v případě Lundgrena to tak úplně neplatí! Ten totiž před svou filmovou dráhou vystudoval Královský technický institut ve Stockholmu a dostal i prestižní Fulbrightovo stipendium na MIT. Pak však na brigádě jako vyhazovač (!) v newyorském klubu dostal kontakt na zahájení filmové dráhy a vydal se úplně jiným životním směrem.

Přímý zásah začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.25.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný