30. června 2023 13:15

9 věcí, které nevíte o Dobyvatelích ztracené archy: Odkud se vystřihla Indyho dívka na jednu noc?

Jak vznikl první film s Indiana Jonesem? Steven Spielberg chtěl původně točit bondovku...

Dobrodruh a archeolog Indiana Jones formoval fantazii celé jedné generace diváků – co však inspirovalo jeho filmaře a proč je jeho vznik sám o sobě zázrakem? Poznejte vše, co jste možná nevěděli o Dobyvatelích ztracené archy.

09) I když je se jménem Indiana Jonese nejslavněji spojován Steven Spielberg, významně se na něm podepsal i George Lucas. Ten si před premiérou prvních Star Wars v roce 1977 udělal výlet na Havaj, kde se k němu připojil právě podobně smýšlející Spielberg. Ten se mu mimo jiné přiznal, že chtěl vždy točit bondovku, na což Lucas kontroval, že má námět na podobný, ale dobrodružně laděný biják o archeologovi. Na pokec údajně došlo, když oba stavěli na pláži písečný hrad…

08) Podobně jako byly Star Wars inspirovány nostalgií po starých filmových seriálech o Flashi Gordonovi, také Indiana Jones vycházel z černobílých dobrodružných klasik 30. a 40. let. Spielberg a Lucas se ale neshodli na charakterizaci postavy Indiana Jonese. Lucas ho viděl jako playboye podobného Jamesi Bondovi, Spielberg naopak jako šprta blíže akademické sféře – ale zároveň také temnější postavu, která je depresemi zmáhaným alkoholikem. Stopy této vize přetrvaly například v Jonesově reakci na „smrt“ Marion.

07) Dlouze se také řešilo, kdo bude hrát hlavní roli – než oběma došlo, že vlastně popisují hvězdu Star Wars – Harrisona Forda. Ten byl skutečně trefou do černého a přispěl k řadě kultovních aspektů své postavy. Například v úvodní scéně doopravdy předběhl kutálející se „balvan“, zároveň ale v jedné ze scén klopýtl tak obratně, že dodal scéně na dramatičnosti.

06) Jednou z dalších zbylých stop původních vizí filmu je scéna, kdy Brody navštíví Indyho u něj doma. Jones má v zadním pokoji ve skutečnosti dámskou návštěvu, kterou film chtěl ukázat – Spielberg ji ale z filmu nakonec vystřihl a diváci tak zůstali této prostopášné stránky Indyho ušetřeni.

05) Když si film zastavíte během scény se Studnou duší, kdy je objevena Archa, můžete si všimnout drobné rytiny robotů R2-D2 a C-3PO ze Star Wars. Koneckonců ty se přece odehrávaly kdysi dávno v předaleké galaxii…

04) Ve stejné scéně jednoho z členů štábu Davida Tomblina kousla do ruky krajta a nechtěla ho pustit. Tomblin na to reagoval klidně – požádal kolegy, aby krajtu šlehli bičem, což ji donutí se pustit. Teprve když na to došlo, začali se o něj starat lékaři. Tomblinovi ani krajtě se nic nestalo.

03) Kultovní okamžik, kdy Indy zastřelí mečem vybaveného banditu, vznikl z produkční nutnosti – během natáčení v Tunisku skoro celý štáb postihla otrava jídlem. Ford měl původně s banditou skutečně složitě zápasit svým bičem, nebyl toho ale fyzicky schopný a navrhl „toho parchanta prostě zastřelit“, na což nakonec i došlo.

02) Vlivem jídla bylo špatně skoro celému štábu s jedinou výjimkou – Steven Spielberg se totiž této „faraonově pomstě“ jako zázrakem vyhnul. Nejspíše za to mohla skutečnost, že si do Tunisu přivedl na celé natáčení impozantní zásobu plechovek s předpřipravenými špagetami.

01) Finální Dobyvatelé ztracené archy se stali kultem a inspirací mnoha následovníků, za což byli v roce 1999 byl odměněni i zařazením do Kongresové knihovny Spojených států. Tam se ukládají filmy, které jsou „kulturně, historicky či esteticky významné“. Dodnes jde o jediný jonesovský film, který byl do tohoto registru zařazen.

Zdroj: IMDb zajímavosti

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný