8. ledna 2024 00:01

9 věcí, které nevíte o Době ledové: Jak vypadá pravý prehistorický Scrat?

Co všechno se skrývá za animovanými výpravami, kterým budou od 14. ledna patřit tři sobotní večery na Prima COOL?

V sobotu večer na Prima COOL dorazí animovaný hit Doba ledová z roku 2002. Manny, Diego, Sid i veverčák Scrat opět vystrčí hlavy z „věčné“ sněhové pokrývky, aby si prožili dobrodružství se ztraceným lidským mládětem, kterého se jmou vrátit rodičům. Začíná tím populární sága, která baví nejen veverčákem Scratem. Víte o ní to nejpodstatnější?

09) První díl Doby ledové byl původně zamýšlen jako tradiční kreslený animák. Psal se rok 1997 a digitální animace byla vzdor úspěchu Příběhu hraček stále ještě poměrně revolučním výmyslem. Studio 20th Century Fox však ve stejné době koupilo digitální animátory Blue Sky Studios a spojení obou investic do nového digitálního animáku tak bylo nakonec přirozenou volbou.

08) „Lidé“ v první filmu nejsou našinci, nejde o druh Homo sapiens jako (předpokládáme) většina z těch, kteří tyto řádky čtou, ale o naše vymřelé příbuzné neandertálce. Paradoxem je, že jejich postavy za celý film nepromluví – na rozdíl od hlavních zvířecích hrdinů.

07) Kreslené obrázky hlavních hrdinů, které se objevují v závěrečných titulcích prvního filmu, jsou skutečnými malůvkami dětí digitálních animátorů!

06) Celá série se „skutečně“ odehrává napříč řadou let – pátý film je tak zasazen 14 let po filmu prvním, sedm let po filmu druhém a čtyři roky po filmu čtvrtém. Což je poměrně kuriózní, uvážíme-li, že například průměrná doba života dnešní veverky jsou jenom 3 roky. Scratovi tedy táhne už na pětinásobek!

05) Ptáci dodo, kteří se objevují jako komické odlehčení v jedničce, přežili jako druh prakticky všechny další ukázané druhy z Doby ledové. Mamuti vymřeli majoritně před 12–10 tisíci lety, stejně jako šavlozubí tygři, Sidův druh před 4 500 lety a dinosaury ani nebudeme vytahovat. Dokonce i neandertálci to zabalili mnoho tisíc let nazpět.

04) Zápletka Doby ledové 4 byla původně údajně zamýšlena jako posunutí série do dnešních časů. Manny, Sid, Diego, Ellie a Scrat se měli probudit ze zmražení v moderním muzeu.

03) Animátoři kvůli studování prehistorických živočichů v rámci série pravidelně navštěvovali přírodovědecká muzea a přírodní parky, aby odpozorovali pohyby příbuzných živočichů v jejich přirozeném habitatu. Řada ukázaných postav byla inspirována skutečnými vyhynulými druhy – daněk v druhém díle byl například vytvořen dle předobrazu dvou vyhynulých druhů Hoplitomeryx a Megaloceros savini.

02) Po hůře přijaté, ale stále finančně úspěšné premiéře pátého dílu, se začaly objevovat debaty o budoucnosti série. Jedním z nápadů, které prolétly éterem, je například možnost vrátit v hypotetické šestce zpátky lidské (neandertálské) postavy z prvního dílu, které by ságu vrátily ke kořenům a mohly zakončit děj tím, že by připomněly, jak to vše začalo.

01) Veverčák Scrat, který se stal maskotem celé série, byl původně zamýšlen jako fiktivní zvíře. V roce 2009 však vědci v Argentině odhalili fosilie prehistorického savce, který díky svým protáhlým tesákům Scrata relativně nápadně připomíná. Vyhynulý živočich byl pojmenován Cronopio dentiacutus.

Doba ledová začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný