26. dubna 2021 00:07

9 věcí, které nevíte o bondovce Dnes neumírej: Způsobila hned dva mezinárodní incidenty

Velké finále Brosnanovy bondovské éry vsadilo na spoustu ledu a... milostné hrátky na nesprávném místě.

Ve čtvrtek večer na COOL dorazí poslední Brosnanova bondovka Dnes neumírej. Film z roku 2002 stojí rozkročen mezi stylem 90. let a novou érou války proti teroru – a i v ději tak nabízí zajímavý mišmaš nápadů. Bond je hned na úvod zajat a držen skoro dva roky ve vězení, než je propuštěn, a musí na vlastní pěst zjistit, kdo prozradil jeho dávnou misi. Zjistěte spolu s ním, jak tento pozapomenutý biják vznikal!

09) Poslední Brosnanova bondovka nebyla významná jen proto, že zakončovala jeho éru, nýbrž i kvůli jinému výročí – šlo o snímek slavící 40 let od premiéry Dr. No se Seanem Connerym.

08) Navíc se samozřejmě jedná o dvacátý bondovský film. To vtipně komentuje i nový Q, když 007 předá hodiny s tím, že „jsou už jeho dvacáté“.

07) Ačkoliv bylo přijetí filmu poněkud chladné, finanční realita byla jiná. Šlo o nejvýdělečnější bondovku vůbec a její pokračování zhatilo především to, že k vysokým tržbám patřilo až příliš velké nafouknutí rozpočtu.

06) Bondovské výročí se podepsalo i na tom, že ve filmu je celá řada odkazů na předešlé filmy s agentem 007. Jednou z těch nejviditelnějších je okamžik, kdy agentka Jinx s tváří Halle Berry vystoupí z moře v bikinách nápadně připomínajících právě ty z Dr. No. Ačkoliv se scéna točila ve Španělsku, paradoxně tu v době natáčení byla zima a Berry mezi scénami musela trávit čas pod tlustou dekou, aby nezmrzla.

05) Jiným odkazem je scéna, při níž Bond na Kubě vytáhne seznam ptáků v Karibiku – příručku sepsal jistý reálný autor James Bond. Právě u něj se Ian Fleming, autor knižního agenta 007, inspiroval při vymýšlení jména svého hrdiny.

04) Pierce Brosnan si při natáčení poranil koleno, a není se čemu divit – táhne mu tady na padesát a v šermovací scéně s Tobym Stevensem (znáte z pirátských Černých plachet) tak filmaři museli mírně urychlit tempo filmového pásu, aby šerm vypadat rychlejší, než jaký v reálu byl…

03) Brosnan sám nebyl přílišným fanouškem Dnes neumírej – po premiéře řekl, že by byl raději, kdyby se 007 namísto důrazu na triky a technické výdobytky raději vrátil ke kořenům skutečné špionské akce. Právě to paradoxně byla trasa, kterou se bondovská série vydala po jeho odchodu…

02) Film mimochodem zvládl vyvolat menší mezinárodní incident – jeho vykreslení severokorejského generála jako de facto hlavního záporáka vedlo k bojkotu i ve 145 kinech v Jižní Koreji. Výsledku nepomohlo ani to, že američtí důstojníci na plátně komandovali jihokorejské vojáky.

01) Ještě o něco větším prohřeškem pak byla milostná scéna mezi Brosnanem a Halle Berry, která se odehrává nedaleko Buddhovy sochy. Protest proti tomuto aktu vydali dokonce i jihokorejští buddhisté, faktem nicméně je, že kdyby si to korejský superagent rozdával v kostele, asi by z toho na druhou stranu neměli radost na Západě.

Dnes neumírej začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný