4. května 2020 12:07

9 věcí, které nevíte o Divergenci: Po úspěchu Hunger Games se jí zdvojnásobil rozpočet

Jak se knižní bestseller jménem Divergence proměnil ve filmový hit?

V neděli večer bude COOL patřit dystopické sci-fi Divergence. Mladá hrdinka Tris se v ní představí jako děvče, které nezapadá do pěti škatulek své společnosti. Po konci světa je totiž populace postapokalyptického Chicaga rozdělená na sérii frakcí připomínajících kasty – jenže Tris nepatří jen do jedné, což je zapovězeno, takže bude muset vzít spravedlnost do vlastních rukou. Ještě než se podíváte, jak to celé vypadá ve filmu, zjistěte, jak námět podobného druhu může vzniknout u jiné, reálné mladé hrdinky.

09) Divergence vychází ze stejnojmenného románu Veronicy Roth, který byl publikován teprve v roce 2011. Roth napsala knihu během prázdnin prvního roku na vysoké – veškeré téma vybírání si životního poslání, ale i scény tréninku omladiny tak svého druhu vycházejí z jejích zkušeností.

08) Kniha se později stala (i díky rámcově podobným Hunger Games) velkým hitem. Prakticky okamžitě po vydání tak práva na ni koupilo studio Summit Entertainment a svěřilo je Neilu Burgerovi, režisérovi Iluzionisty nebo Všemocného.

07) Hlavní roli Tris sehrála Shailene Woodley, která byla první a také poslední zvažovanou herečkou – žádné další slečny nebyly ke castingu připuštěny. Knižní Tris je 16, Woodley bylo při natáčení prvního filmu 23 let. Theo James, představitel hezouna jménem Čtyřka, pak měl za sebou už 28. narozeniny, jeho knižní postavě je však jen 18 let.

06) Kate Winslet, která ve filmu hraje záporačku, byla během natáčení v pátém měsíci těhotenství. Filmaři se proto dohodli, že si natočí scény během jediného měsíce a poté bude moct dítě donosit. Přesto začalo být její těhotenství scénu od scény stále viditelnější, Winslet tak musela točit své záběry tak, aby nebylo vidět její břicho. Zkuste si toho ve filmu schválně všimnout!

05) Obskurní zvuk, který vydává Peter (Miles Teller) poté, co ho praští Tris (Shailene Woodley) do krku, je autentický. Woodley totiž Tellera během natáčení skutečně udeřila do krku tak, že ho to... poněkud vyvedlo z míry. Scéna nakonec skončila ve finálním sestřihu. Událost je o to paradoxnější, že záběr vznikl po mnoha zkouškách, kdy Woodley nechtěla Tellerovi ublížit, on ji však opakovaně ujišťoval, že se nic nestane.

04) Theo James alias Čtyřka se na place obešel bez kaskadéra – všechny riskantní scény si sehrál sám!

03) Rozpočet filmu měl být původně jenom 40 milionů dolarů, což byla pro velkou produkci tohoto druhu věru lidová cena. Díky spoluúčasti studia Lionsgate se částka zvýšila na 80 (nakonec 85) milionů – o zvýšení se paradoxně postaral úspěch konkurenčních Hunger Games.

02) Filmaři natočili i rajcovní milostnou scénu mezi Tris a Čtyřkou, nakonec však musela kvůli snaze o přístupný rating PG-13 skončit na podlaze střižny.

01) Na Divergenci navazují dvě filmová pokračování (Rezistence a Aliance), která příběh Tris a Chicaga posouvají o krok dál. Původně měl vzniknout ještě čtvrtý díl, na ten však po nižších tržbách trojky nakonec nedošlo.

Divergence začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný