14. června 2021 02:09

9 věcí, které nevíte o Dni nezávislosti 2: Proč v něm nehraje Will Smith?

Druhý Den nezávislosti víceméně vznikal 15 let. Co dalšího byste o Novém útoku měli vědět?

Mysleli jsme si, že byli poraženi, ale oni se vrátili. Nový útok emzáků ze Dne nezávislosti začíná na Prima COOL již v neděli večer. Dvacet let po událostech prvního filmu se tu vrací na scénu (skoro) všichni přeživší z původního hitu 90. let, aby čelili druhé invazní vlně mimozemských monster. Jak a proč film vlastně vznikl? Zjistěte o něm všechno, na co jste se báli zeptat!

09) Hned po úspěchu prvního Dne nezávislosti zaplatilo studio 20th Century Fox značnou sumu Deanu Devlinovi za to, že napíše scénář k pokračování. Devlin tak učinil – nakonec ale namísto scénáře studiu poslal peníze zpět, jelikož měl pocit, že jeho story není tak dobrá jako zápletka jedničky. Nebylo to ale samozřejmě naposledy, kdy se o pokračování uvažovalo.

08) O tom, že by mohlo vzniknout pokračování původního Dne nezávislosti, se začalo poprvé veřejně mluvit už v roce 2001. Producent Dean Devlin tehdy v reakci na útoky z 11. září řekl, že ho nálady veřejnosti přiměly zvažovat druhý díl Dne nezávislosti. Mluvilo se tehdy o možnosti, že by mateřská loď ufounů před svým zničením vyslala volání o pomoc. Z nápadu však tehdy zjevně nic nebylo.

07) Podruhé se začalo mluvit o pokračování v roce 2009. Emmerich a Devlin přišli s nápadem natočit dva filmy jménem ID: Forever a uzavřít tak sérii do trilogie. Filmy se měly sfouknout najednou a soustředit se na další generaci rodiny Stevena Hillera, postavy Willa Smithe z jedničky. Ačkoliv nakonec vznikl jenom jeden díl, finální podoba Dne nezávislosti: Nový útok vychází hlavně z tohohle nápadu.

06) Steven Hiller v novém filmu není z prostého důvodu – Will Smith a filmaři se zřejmě nedomluvili na vhodné ceně za Smithův čas. Emmerich a Devlin řekli, že studio odmítlo Smithovi vyplatit padesátimilionový (!) honorář za jeho návrat. Smith naopak řekl, že datum natáčení kolidovalo s jeho jiným majstrštykem jménem Sebevražedný oddíl. Pravda asi bude... někde mezi?

05) Co do zasazení se finální snímek odehrává dvě dekády po jedničce – Země znovu vybudovala zničená města, ale nezastavila se jen u nich. Vybudovala i kosmolety a orbitální obranu a všeobecně sloučila mimozemské technologie s tou pozemskou. Uvážíme-li, že první Den nezávislosti prapůvodně vznikal jako pokračování filmové Hvězdné brány (ve velmi, velmi rané fázi preprodukce), lze Nový útok brát i jako jakousi variaci na její hypotetický třetí díl.

04) Na monumentu „válce z roku 1996“, který je na počátku filmu vidět ve Washingtonu D.C., lze vidět i jméno Russella Casse. Právě tak se jmenovala postava alkoholického pilota z jedničky, který se ve finále obětoval a vlétl do paprskometu první ufounské lodi.

03) Prezidentova dcera Patricia Whitmore byla přeobsazena z Mae Whitman v prvním filmu do Maiky Monroe v Novém útoku. Přeobsazení vyvolalo na internetu pobouření a negativně se o něm vyjádřila třeba i herečka Anna Kendrick. Whitman sama je přitom také herečka a v roce 2015 si připsala třeba nezávislý hit The Duff (který bohužel není o pivu ze Simpsonových).

02) Z prvního filmu se přesto vrací poměrně dost herců. Patří mezi ně Jeff Goldblum (David Levinson), Judd Hirsch (Julius Levinson), Bill Pullman (prezident Thomas Whitmore), Brent Spiner (Dr. Brackish Okun), Vivica A. Fox (Jasmine Dubrow-Hiller), John Storey (Dr. Isaacs) a Robert Loggia (generál Grey).

01) Na Den nezávislosti 2 měla původně navazovat ještě trojka, která by válku přenesla do kosmu – a pravděpodobně nabídla „mimozemskou“ invazi lidí a dalších vesmírných rad na planetu filmových padouchů. Po nižších tržbách dvojky se však přípravy třetího dílu zastavily a momentálně to vypadá, že se ho nikdy nedočkáme.

Den nezávislosti: Nový útok začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný