30. října 2023 00:01

9 věcí, které nevíte o cooltovce Delta Force s Chuckem Norrisem

Neporazitelný Chuck ve filmu podle... skutečných událostí?!

Byl to poslední náramně úspěšný film Chucka Norrise a zároveň i poslední snímek legendy válečného filmu. Akční klasika Delta Force začíná na Prima COOL ve čtvrtek večer a Chuck Norris s Lee Marvinem se vám v ní představí jako důstojníci elitní jednotky, která musí osvobodit rukojmí na palubě uneseného letadla. Svého času byl přitom tenhle film tímtéž, jako kdyby Chuck v roce 2002 natočil snímek o tom, jak zabránil událostem z 11. září. Co všechno o něm nejspíš nevíte?

09) Film vznikl na motivy únosu letu TWA 847, na který došlo teprve v roce 1985. Ten však skončil propuštěním rukojmí (krom jednoho zabitého) bez vojenské akce. Ačkoliv teroristické únosy letadel nebyly nic nového, natočit o nich tehdy fantaskní verzi s Chuckem Norrisem, to je jiná káva!

08) Filmaři původně chtěli Delta Force natočit ve spolupráci se skutečným zakladatelem jednotky Delta Force, plukovníkem Charlesem Beckwithem. Plánem tehdy bylo natočit fiktivní verzi záchrany rukojmí z Íránu během krize v roce 1979, ale tak, aby se operace na konci namísto neslavného selhání podařila. Beckwith se následně projektu zřekl s tím, že pošlapává památku padlých.

07) Jde také o jeden z prvních filmů, v nichž si zahrál Liam Neeson – vidět ho můžete v desáté sekundě třeba v klipu níže. Zahrál si však zjevně pidiroličku na úrovni komparzu, takže v titulcích byste jej hledali marně.

06) V Delta Force jde kupodivu najít hned tři oscarové herce. Krom Lee Marvina se tu totiž objevili ještě Martin Balsam a Shelley Winters. Ačkoliv jsou dva Marvinovi přihrávači jen ve vedlejších rolích, pořád je to ansámbl jako hrom!

05) Většina filmu vznikla v Izraeli, což se ukázalo být poněkud náročné pro herce samotné. Na palubě letadla totiž bylo pekelné horko a herečka Shelley Winters a režisér Menahem Golan se kvůli výhni několikrát pohádali. Oscarová legenda v jednu chvíli údajně řekla, že „už hrát nemůže, protože při tom umře“, na což jí Golan odvětil, že má „sehrát repliku a jít umřít až poté“...

04) Spolu s Chuckem Norrisem měl ve filmu původně hrát Charles Bronson, další slavný filmový řezník 70. a 80. let. Dodnes existují plakáty na Delta Force, na nichž jsou tihle dva borci bok po boku.

03) Bronsonovu roli nakonec získal právě Lee Marvin, veterán válečných filmů (mmj. Tucet špinavců) i války jako takové (sloužil jako odstřelovač v Tichomoří). Pro Marvina to byla poslední role jeho života. Zemřel v roce 1987 a celé natáčení Delta Force mimochodem promarodil.

02) Elektronický soundtrack Alana Silvestriho zdomácněl v řadě amerických hlav – kanál ABC Sports jej totiž používal po více než deset let jako doprovodnou hudbu pro sportovní přenosy. V některých pořadech (přenos IndyCar) se dokonce používá dodnes!

01) Delta Force je poslední kasovní trhák Chucka Norrise. Ačkoliv náš slavný borec samozřejmě točil filmy a seriály dál, nikdy víc si už nesáhl na tak ultimátní filmovou slávu jako právě tady.

Delta Force začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný