27. dubna 2020 01:07

9 věcí, které nevíte o sci-fi Dárce: Románová předloha v podstatě byla Harrym Potterem své doby

Dárce od Lois Lowry se dral na velké plátno už od 90. let.

V neděli večer bude COOL patřit postapokalyptické sci-fi Dárce. Jeff Bridges se v tomto snímku o společnosti, která po konci světa zakázala emoce, představí jako strážce vzpomínky na lepší časy. Tu musí předat mladému jinochovi Jonasovi, a jak už to v subžánru „věci à la Hunger Games“ chodí, výsledkem bude taková malá revoluce. Snímek, který vypadá jako teenagerská verze Equilibria, vznikl na motivy legendární knihy. Urputným bojem byla však i snaha Jeffa Bridgese o její zfilmování…

09) Původní příběh Dárce vznikl v románu The Giver z roku 1993. Podobně jako v případě Hunger Games a příbuzných young adult románů je také The Giver cílen na dorost, kterému se snaží v žánrovém příběhu vysvětlit rozdíl mezi dobrem a zlem. Pro celou generaci teenagerů v 90. letech se The Giver stal zásadní četbou o dospívání, která byla skoro jakýmsi „americkým Harry Potterem“ své doby. Přesto se snahy o zfilmování táhly jako turecký med.

08) Herec Jeff Bridges se pokoušel o natočení adaptace již v polovině 90. let, producenti ho však spíše odmítali – a práce na scénáři byly pomalejší než pondělní dopoledne. Teprve v roce 2007 tak finální scénář a příběh koupilo studio Warner Bros. a díky zájmu Weinsteinových producentů se projekt konečně začal hýbat kupředu.

07) Natáčení začalo v roce 2013 a Bridges, který se projektu stále účastnil, musel v konceptu udělat pár změn. V 90. letech si myslel, že by si starého Dárce mohl zahrát jeho otec Lloyd Bridges (toho znáte jako šíleného generála/prezidenta ze Žhavých výstřelů, ale když byl mladší, měl za sebou samozřejmě asi jen milion jiných filmů). Lloyd však zemřel v roce 1998 a Jeff za 20 let příprav Dárce sám poněkud zestárl – takže si Dárce střihl on sám.

06) Nešlo však o jedinou změnu. Rozdíly mezi knihou a filmem by vydaly na samostatný román, filmová verze totiž musela změnit řadu literálních point a scén, něco vypustit, něco naopak přifouknout. V ranku moderních young adult příběhů je nejviditelnější změnou posunutí věku protagonistů. Zatímco hlavnímu hrdinovi Jonasovi je v knize 12 let, ve filmu je mu 18 let – a hraje ho 24 let starý Brenton Thwaites!

05) Cílem této změny bylo samozřejmě nabídnout romantickou zápletku, která by nevyvolávala tužby jen u vy-víte-koho, což vedlo k několika kuriózním situacím. Například herečka Katie Holmes, která si střihla roli Jonasovy mámy, je jen o deset let starší než Brenton Thwaites...

04) Největší nečekanou hvězdou filmu je ale Meryl Streep v roli hlavní záporačky. Její postava se v knize sotva mihne, pro film však byla tato úloha notně rozšířena – a přilákala i jiné herce. Třeba Alexander Skarsgård (Pravá krev) se nechal slyšet, že do projektu naběhl jen kvůli možnosti zahrát si po boku samotné Meryl Streep. Teprve na place ale zjistil, že její postava funguje hlavně jako hologram – a že tak bude Meryl své scény natáčet někde jinde před modrým pozadím.

03) Většina filmu se natáčela poněkud netradičně v Jihoafrické republice, ačkoliv dílčí scény vznikly také v Anglii (zejména právě scény s Meryl Streep) a v Utahu. Film je tak paradoxně věnován Nelsonu Mandelovi, černošskému bojovníkovi proti jihoafrickému apartheidu, který zemřel v průběhu produkce Dárce.

02) I když za sebou Jeff Bridges a Meryl Streep mají dekády populárních filmů, Dárce byl vůbec prvním snímkem, kdy se sešli ve stejném projektu.

01) Ve finále pro chudáka Bridgese nebyla snadná ani premiéra Dárce. Měsíce připravované vyvrcholení mnohaletého projektu totiž zakalila skutečnost, že večer před premiérou spáchal sebevraždu komik Robin Williams, dlouholetý Bridgesův kamarád. Záběry z galavečera ukazují, že Bridges rozhodně nebyl v náladě na oslavy...

Dárce začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný