19. dubna 2019 11:21

12 věcí, které nevíte o Danielu Radcliffovi: Nejradši má Harryho Pottera a vězně z Azkabanu

Kam vedla cesta Daniela Radcliffa od brýlatého čaroděje?

Drama Přebytečná zátěž začíná na Prima MAX už v úterý ve 20.00. Daniel “Harry Potter” Radcliffe se vám v něm představí jako zkušený, nezávislý pilot, který přes hranici převáží zásilku s drogami. Finta je nicméně v tom, že jeho hrdina zároveň potají pracuje i pro protidrogovou policii, a snaží se tím pádem tahat za nos jak narkomafii, tak i strážce zákon. Pro Radcliffa jde o další zajímavou roli, jíž se snaží především vymanit ze své potterovské éry. Co všechno o něm možná nevíte?

12) Daniel Jacob Radcliffe se narodil na 23. července 1989 v Londýně. Ačkoliv se ani jeden z jeho rodičů herectvím neživil v dospělosti, oba hráli v dětství. Radcliffovi prapředci přitom byli židovští přistěhovalci z Polska a Ruska.

11) Malý Daniel se poprvé nechal slyšet, že by si chtěl zkusit herectví, když mu bylo pět let. Na první debut si však musel ještě počkat dalších pět - až v prosinci 1999 se totiž objevil v televizní adaptaci románu Charlese Dickense jménem David Copperfield.

10) Samotný filmový debut přišel o dva roky později a byl jím Agent z Panamy s Piercem Brosnanem. Daniel se nechal později slyšet, že nikdy nenašel odvahu se na film v dospělosti podívat.

09) Danielovi rodiče nechtěli, aby pro herectví obětoval školu. Po premiéře prvního Harryho Pottera se však Radcliffe nechal slyšet, že se k němu někteří spolužáci z ničeho nic začali chovat agresivně - praštit si do slavného herce totiž leckoho lákalo. Například prodleva mezi druhým a třetím dílem tak byla daná tím, že docházel do běžné školy. Přestože nakonec dosáhl velmi dobrých známek, rozhodl se nejít na univerzitu. Což je u někoho, kdo se proslavil sérií o studentovi, poněkud paradoxní.

08) Radcliffe měl ve filmech původně nosit zelené kontaktní čočky, které mu měly dodat stejnou barvu očí, jakou má knižní Potter - nakonec se však ukázalo, že mu způsobují alergickou reakci. Filmaři následně přišli s nápadem přebarvit Radcliffovy oči digitálně - ale to by byl dost úmorný proces. Nakonec sama J.K. Rowling řekla, že na barvě očí nezáleží, což usnadnilo veškerou další práci.

07) Radcliffovi přátelé mu neříkají Daniel, ale jen Dan.

06) Po konci potterovské ságy Radcliffe natočil horor Žena v černém (2012), zahrál si slavného básníka Allena Ginsberga v nezávislém filmu Kill Your Darlings (2013) a střihl si také roli Igora v temné fantasy Victor Frankenstein (2015). V poslední době stíhá i 3 až 4 menší projekty ročně, nelze tedy říct, že by se nudil - a to ačkoliv žádný z jeho filmů nakonec (zatím?) nedosáhl na potterovskou slávu.

05) Radcliffe je častým přispěvovatelem nejrůznějších charit, včetně instituce hospicové péče pro děti nebo projektu pro prevenci sebevražd v LGBTQ mládeži. Obecně je pak Radcliffe značně zapojen i do gay a lesbického aktivismu.

04) Radcliffovou nejoblíbenější knihou z potterovské série je třetí díl - tedy Harry Potter a vězeň Azkabanu.

03) Svého času byl Radcliffe druhým nejbohatším teenagerem v Británii - na hraní Harryho Pottera totiž utržil přes 6 miliónů liber. Ani tomu však nestačilo k na první pozici, na níž stál floutek se 14 miliony.

02) Režisér Chris Columbus, který natočil první dva díly Harryho Pottera (a nejspíš inspiroval celou premisu knih Mladým Sherlockem Holmesem) byl prý ohromen tím, jak dětští herci v průběhu série zráli. Neplatí to jen pro Radcliffa, ale i pro Emmu Watson (Hermiona) a Ruperta Grinta (Ron). Obvykle je prý zvykem, že dětští herci v průběhu let ztrácejí na roztomilosti, ale také na hereckém talentu. Hlavní potterovské trio se však v průběhu let naopak profesionalizovalo!

01) Když chtěl Radcliffe poprvé v osmi letech (ještě zjevně neinformován o své budoucnosti) přelouskat prvního Harryho Pottera, nedokázal knihu dočíst. Nakonec ho k jejímu přečtení dokopalo až obsazení do hlavní role v prvního filmu.

Přebytečná zátěž začíná na Prima MAX v úterý ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný