30. června 2023 13:50

9 věcí, které nevíte o Chrámu zkázy: Indyho bičovala i slavná zpěvačka v koženém kostýmu

Druhý díl Indiana Jonese se odehrává před prvním. A to není jediná věc, kterou jste možná dodnes netušili!

I když má druhý Indiana Jones pověst slabšího kousku, ve skutečnosti se v tomto neobroušeném klenotu skrývají některé nejzajímavější příběhy série. Poznejte kupu zajímavostí z jeho zákulisí!

09) Možná to nevíte, ale Chrám zkázy se odehrává rok před Dobyvateli ztracené archy. Nač ta změna? Byl to George Lucas, kdo navrhl zasadit příběh před Archu (odehrávající se těsně před začátkem druhé světové války), protože nechtěl, aby byli za padouchy opět náckové.

08) Filmaři původně plánovali, že ve filmu dojde na epesní honičku na motorkách jedoucích po Velké čínské zdi – čínské úřady se ale vize podobné scény zhrozily a odmítly podobné natáčení, přičemž postavit kulisy zdi by bylo příliš drahé. Kdo ví, jestli by to Peking odmítl i dnes…

07) Kate Capshaw, která sehrála roli hysterické blondýny, si byla dobře vědoma toho, koho hraje – mnohdy totiž své reakce ve filmu vůbec nehrála. Filmaři třeba plánovali natočit scénu Kate s velkým hadem, kterou byste ale ve finálním filmu hledali marně – Kate totiž dostávala panické záchvaty jen z představy jejího natáčení.

06) Faktem nicméně je, že Kate musela přežít řadu scén, z nichž by většině běžných lidí sešly vlasy hrůzou. Například ve scéně s hmyzem je skutečně pokryta na dvěma tisíci hmyzáky, a všechno „přežila“ jenom díky tomu, že se před natáčením nadopovala sedativy. Kate ale není jediná, kdo měl na place problémy.

05) Když je Indy přepaden v ložnici, Harrison Ford během dané scény utrpěl poranění zad – to si vyžádalo pozastavení natáčení, aby mohl být Ford letecky přepraven do LA (!) a podstoupil operace páteře (!!). Velkou část kaskadérských úkonů v Chrámu zkázy ve skutečnosti z podobných důvodů převzal kaskadér Vic Armstrong, který se proslavil tím, jak moc je Fordovi podobný.

04) (Ne)slavní jsou také ne-anglofonní herci ve vedlejších rolích. Indický šaman s tváří here D. R. Nanayakkary například neuměl ani slovo anglicky a své repliky pronášel jen z odposlechu toho, co mu našeptával sám Spielberg.

03) Na druhou stranu, na place byla občas i zábava! Během natáčení scény, kdy je přivázaný Indy bičován, na plac vešla Barbra Streisand v koženém kostýmu a pokračovala v bičování se slovy „To je za Hanover Street, nejhorší film, jaký jsem kdy viděla“. Nakonec dorazila i Carrie „Princezna Leia“ Fisher, která se vrhla před Forda a ochránila ho. Celá scéna byla i natočena a je k vidění na YouTube.

02) S takovou porcí zábavy není divu, že filmaři přetáhli rozpočet – Spielberg proto požádal své scenáristy, aby z filmu vyškrtli nějaké z dražších scén. V koši tak skončila především plánovaná letecké honička, která ale neměla zůstat navždy v zapomnění. Spielberg ji totiž využil v Poslední křížové výpravě.

01) Prequelová povaha filmu mimochodem neznamená, že filmaři na zdejší dění zcela zapomněli. V prapůvodní verzi scénáře Království křišťálové lebky měl Indy zmínit, že Willie skončila „s nějakým velkým rejžou“, což byla narážka na to, že si Kate Capshaw po natáčení skutečně vzala Stevena Spielberga. Nakonec si ale Chrám zkázy dočkal jen zábavné narážky na krev Kálí v Nástroji osudu.

Zdroj: IMDb zajímavosti

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný