20. února 2023 00:06

9 věcí, které nevíte o sci-fi Bumblebee: Co má společného se slavným seriálem 13 Reasons Why?

Čmeláčí jednohubka ze světa Transformers měla vcelku zajímavé natáčení.

V sobotu večer na COOL dorazí nostalgický robotí akčňák Bumblebee. Hailee Steinfeld (Opravdová kuráž) se v něm představí jako mladá dívka Charlie, v jejíž garáži shodou náhod zaparkuje robotický VW. Tenhle prequel transformeří série je přitom cosi jako E.T. – Mimozemšťan s roboty (a Johnem Cenou v roli záporáka), proč se ale sága vlastně vydala touhle cestou? Mrkli jsme nejen na to!

09) Bumblebee je zdaleka nejlevnějším přírůstkem do slavné robotí série. Původně byl zamýšlen jako čistokrevný menší prequel k jedničce z roku 2007, nakonec ale zároveň funguje i jako poloviční restart ságy, jenž by se měl dočkat pokračování.

08) Hailee Steinfeld, která si střihla hlavní roli a znát ji můžete jako „tu malou holku“ z Opravdové kuráže, se narodila až 9 let po roce 1987, do něhož je Bumblebee zasazen. To znamená, že pro ni byla řada zdejších rekvizit (jako třeba walkman) naprosto cizí! V roce 1987 pak mimochodem skončil původní animovaný seroš Transformers.

07) Z výše uvedených důvodů má Bumblebee mnohem blíže k původnímu animovanému filmu než Bayovi Transformeři. Ti se (vzhledem k předloze) přece jen příliš často mazlili se záběry na americkou armádu…

06) Peter Cullen, původní hlas Optima Primea, je jediným hercem, který se „objevil“ v každém transformeřím filmu včetně tohoto! Poprvé propůjčil hlasivky již pro Transformers: The Movie z roku 1986 a od té doby spojuje všechny další bijáky.

05) Některé části filmu se natáčely v loděnici v kalifornském Vallejo, kde se ovšem zároveň ve stejném časem točil seriál Proč? 13x proto (neboli 13 Reasons Why). A jelikož některé ze scén z Bumblebeeho vyžadovaly zvláštní efekty jako výbuchy nebo vrtulníky, seriáloví herci si museli dávat během nich pauzu, protože by vybuchující vrtulníky v záběrech narušily plán jejich scén!

04) Film je samozřejmě velkou poctou tvorbě Stevena Spielberga. Pozorný divák si může všimnout třeba plakátů Gremlins nebo Indyho.

03) Bumblebeeho automobilovým režimem byl v původních Transformers z poloviny 80. let skutečně Volkswagen Beetle, což i více ladí s jeho jménem „Čmelák“. Robotí režim je však modernější a čerpá i ze vzhledu Bumblebeeho ve filmu z roku 2007.

02) Film původně obsahoval daleko více záběrů, které odkazovaly na Bayovy první Transformery z roku 2007 – mělo tedy jít o mnohem provázanější prequel. Nakonec ale filmaři došli k tomu, že biják funguje i bez toho, aby se na něj přehnaně odkazovalo.

01) Jde o první hraný transformeří film, který nerežíroval Michael Bay. Poprvé ho najdete jen na postu producenta.

Bumblebee začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný