22. března 2021 00:08

7 věcí, které nevíte o Benu Stillerovi: Kdo měl místo něj hrát ve Fotr je lotr?

Populární filmový komediant slavil velké úspěchy i na režijní sesli. Jeden z jeho filmů je nicméně zakázaný... v Malajsii!

V pátek večer na COOL dorazí romantická komedie Něco na té Mary je. Ben Stiller se ve své klasické roli podivného losera pokusí sbalit extraordinární Cameron Diaz a v duchu vtipů na přelomu milénia u toho bude jak dost humoru, tak i tělních tekutin. Stiller se tímto snímkem etabloval pozice komika, který víc jak celou další dekádu hrál podobné role podivínů a nýmandů. Reálný Ben Stiller však nemůže být od svých filmových hrdinů odlišnější!

07) V rodinné tradici

Herectví a komedii měl Stiller v krvi odjakživa. Jako newyorský synáček se totiž narodil Jerrymu Stillerovi a Anně Meara, kteří v tamních vodách platili za prověřené standupové duo. Již od dětství se tak malý Beník objevoval po boku rodičů v televizi a zanedlouho na osmimilimetrové filmy sám natáčel amatérské bijáky parodující tehdejší populární blockbustery.

06) Divadelní začátky

I když se mladý Ben rozhodl zkusit i tradiční pracovní dráhu a zapsal se v polovině 80. let na UCLA, ani ne po roce z univerzity vypadl – a přesedlal na to, co ho bavilo už od mala, tedy na herectví. Prošel si divadly na Broadwayi i následnou televizní adaptací jedné z her a brzy nato se začal objevovat ve skečovém pořadu Saturday Night Live.

05) Popularita v mezích

Po půlce 90. let pak Ben začal kralovat filmovému světu. Vrcholem této éry je nejspíš právě Něco na té Mary je a nedlouho poté udeřil hit Fotr je lotr, jímž se Ben Stiller probojoval na vrchol komediální popularity. Paradoxně přitom ve filmu původně vůbec neměl hrát – jeho role Grega Fockera byla napsána na tělo Jimu Carreymu, ten však z projektu nakonec odešel a Stiller slízl smetanu!

04) Frat Pack zasahuje

Ben však byl stále ujetý i na zvláštní mix inteligentní, sebeparodické a exkrementální komedie zosobněné filmy formace Frat Pack. Do té patří řada filmů daného období, v nichž kromě Stillera vystupují i Owen Wilson, Jack Black nebo Will Ferrell. Celkem hrál Ben ve 20 z 35 snímků této neoficiální skvadry počínaje Zoolanderem a konče Tropickou bouří, což z něj tak trochu dělá hlavní tvář celé formace.

03) Na režijní židličce

Krom toho platí, že Ben není jen herec-komik, ale i protagonista dramatičtějších filmů (třeba pozdější Walter Mitty a jeho tajný život), stejně jako režisér a producent. Režíroval třeba již zřejmě první skutečný film Frat Packu, komedii Cable Guy, a také trháky Zoolander či Tropická bouře.

02) Ilegální humor

Se Zoolanderem, který je zřejmě nejvíce specifickým filmem Frat Packu (buď ho máte docela dost rádi, anebo ho intenzivně nenávidíte…), se Benovi jako hlavnímu tvůrci podařilo dokonce dosáhnout na jednu z nejvyšších met komedie – ilegalitu! Snímek je totiž kvůli vtipu o atentátu na malajského premiéra ve skutečné Malajsii zakázaný. Něco podobného se čas od času podaří jen velikánům komedií, jako jsou třeba Monty Pythoni.

01) Komik duší (i tělem)

Jak už to na place chodí, mnohé z nejlepších frků vznikají neplánovaně. Zrovna při natáčení Mary se tak Benovi zcela mimo scénář podařilo třeba spadnout z lékařských nosítek – a protože fyzická bolest je vždycky vtipná, zůstalo to v hotovém filmu! Není divu, že si tak mnozí Bena zaškatulkovali jako nevypočitatelného komika, vy už však víte, že nic menšího vlastně nebylo jeho geniálním záměrem...

Něco na té Mary je začíná na Prima COOL v pátek v 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný