21. června 2021 02:09

9 věcí, které nevíte o Avatarovi: Co James Cameron na place dělal se zvonícími mobily?

Víte třeba, co Jamese Camerona vlastně inspirovalo k výletu na Pandoru?

Připomeňte si nejúspěšnější film všech dob – už v neděli večer započne na Prima COOL veleslavný film Avatar z roku 2009. Dobrodružné sci-fi z 22. století, v němž se zmrzačený voják Jake vydá na planetu Pandora, aby tu ovládal uměle vypěstované tělo mimozemšťana (a pak se vše zkomplikuje...), vydělalo na konci minulé dekády doslova hory peněz. Pamatujete si však ještě na vše podstatné, co souviselo s jeho sáhodlouhým natáčením?

09) Režisér James Cameron přiznal, že nápad na Avatara dostal po sledování animáku Pocahontas z roku 1995. Jeho dějiště přesadil mimo Zemi, to by však vůči Cameronově Avataru bylo poněkud nefér – zatímco Pocahontas totiž byla kreslená, Cameron se jal vše natočit s živými (či digitálně animovanými) herci.

08) Původní vize byla mít film hotový v roce 1999, cena digitálního převedení živých herců do animovaných já by ale vyšroubovala rozpočet na 400 milionů dolarů (po započtení inflace je to skoro 600 milionů dnešních dolarů). Ačkoliv měl Cameron na triku nejúspěšnější film všech dob (toho času) jménem Titanic, žádné studio nebylo ochotné na konci 20. století investovat takový ranec peněz. Cameron tak musel čekat, až se cena za animaci zlevní. Dodnes přitom žádný jediný film hranici 400 milionového rozpočtu nepřekročil (nejvíce se k ní přiblížili čtvrtí Piráti z Karbiku s 379 miliony).

07) Rozhodující se v této sféře stal Glum ve druhém díle Pána prstenů z roku 2002 – když Cameron uviděl jeho autentické pohyby, došel k tomu, že je jeho vize Avatara konečně možná.

06) Studio chtělo do role Jakea původně obsadit Matta Damona nebo Jakea Gyllenhaala. Castingem si prošel i Chris Pine (Kirk v moderních Star Trek filmech), podle něhož šlo o jeho nejhorší casting vůbec. Cameron si nakonec vymohl obsazení Sama Worthingtona, který tou dobou mimochodem žil ve svém autě.

05) James Cameron, jenž má pověst drsného režiséra, měl na place po ruce nastřelovací pistoli. Každý mobil, který zazvonil během natáčení, jí přibil nad východové dveře.

04) Roli Neytiri naopak chtěl Cameron obsadit Q'oriankou Kilcher, která si zahrála Pocahontas v Novém světě (2005), než se rozhodl pro tou dobou stále populárnější Zoe Saldanu.

03) Jazyk Na'vi byl pro potřeby filmu navržen skutečným lingvistou Paulem Frommerem. Cameron po něm chtěl dvě věci – aby filmový jazyk nepřipomínal žádný známý jazyk, ale také aby obsahoval jednoduché fráze, které by se snadno mohli naučit herci. Frommer pro film vymyslel krom syntaxe i kolem tisíce slov.

02) Ve snaze pomoct hercům připravit se na jejich role vzal Cameron celý ansámbl na Havaj, kde strávili několik dnů kempováním v duchu domorodců (Zoe Saldana se dokonce na každý výlet i ohákla jako Neytiri). Na skutečném natáčecím place totiž díky počítačové povaze většiny scén mnoho džungle k vidění nebylo. Zase tolik ale herci netrpěli – na noc se totiž vraceli přespat do luxusního hotelu.

01) Avatar se stal prvním filmem v historii, který pokořil tržební hranici dvou miliard dolarů. Budeme-li ignorovat inflaci, aktuálně se znovu jedná finančně nejúspěšnější film v dějinách, jelikož po obnovené premiéře v Číně sebral prvenství Avengers 4.

Avatar začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný