23. prosince 2019 04:59

9 věcí, které nevíte o Atlasu mraků: Kolik minut režírovali tvůrci Matrixu?

Epický příběh napříč věky!

Řádně zamotaný velkofilm Atlas mraků začíná na Prima COOL již v neděli ve 20.00. Nebude asi přeháněním říct, že jenom málokterý snímek měl podobně obří ambice – děj se táhne napříč několika staletími a vypráví v šesti liniích (!) o útlaku, jemuž různé postavy čelily v různých érách. Od zápolení otroka přes vzporu klonů ve 22. století až po postapokalypsu má Atlas mraků skutečně božské ambice. O to bolestivěji však film vznikal – poznejte jeho nesnadný porod i inspirační zdroje.

09) Snímek vznikl na základě knižní předlohy Atlas mraků z roku 2004. Román napsal David Mitchell. Německý filmař Tom Tykwer (Lola běží o život) oznámil záměr knihu adaptovat v roce 2009 s tím, že na scénáři spolupracuje se sourozenci Wachowskými (Matrix). Přivedla jej k tomu paradoxně Natalie Portman, která Lanu Wachowskou seznámila s knihou v roce 2005, když se s ní potkala na place natáčení V jako vendeta.

08) Prvotně oznámený záměr počítal s tím, že se v hlavních rolích po boku Toma Hankse nebo Halle Berry (kteří se do filmu nakonec dostali) objeví i Natalie Portman, James McAvoy nebo Ian McKellen. Jejich místa nakonec obsadili Ben Whishaw nebo Hugo Weaving. Paradoxem byl Hugh Grant, který se k filmu dostal jen pár dnů před začátkem natáčení.

07) Atlas mraků si vysloužil slávu i hněv za to, že v něm herci ztvárňují postavy různých etnik i pohlaví. Film si totiž pohrává s ideou reinkarnace, která logicky nezná hranic. Například postava futuristického vědce Ovida (což je muž), kterou hraje Halle Berry (což je žena), měla být původně hrána Hanksem (což je muž). Filmaři se ale nakonec rozhodli, že jde o logickou etapu spíše pro postavy Halle Berry, a tak obsazení pozměnili.

06) Wachowští režírovali příběhy z let 1849 (na palubě lodi), 2144 (útlak klonů) a 2321 (post-apokalypsa), kdežto Tykwer režíroval příběhy z let 1936 (hudební intermezzo), 1973 (jaderný thriller) a 2012 (přelet na kukaččím hnízdem). Wachowští v součtu natočili 90 minut materiálu, Tykwer 72 minut. Dalších 10 minut filmu zaberou titulky.

05) Nejvíc prostoru dostala linie z roku 2144, tedy zápletka kolem Somni 451 (Doona Bae), která zabere celkem 36 minut. Nejméně času naopak dostal příběh z roku 1849, tedy zápletka kolem Adama Ewinga (Jim Sturgess), jenž trvá jen kolem 20 minut.

04) Autor původní knižní předlohy David Mitchell se o filmu vyjádřil pochvalně – zejména byl spokojený s tím, jak film dohromady smíchal všechny dějové linie "najednou", zatímco kniha jde po ose času chronologicky (a od půlky knihy zase "zpátky"). Nebyl však spokojený s tím, že herci svou práci brali jen jako svou práci a nebyli do díla tak nadšení, jak doufal, že budou.

03) Celé natáčení Atlasu mraků bylo postiženo obrovskými finančními problémy – film byl několikrát málem zrušen. Dílem přitom situaci zachránilo nadšení producentů a některých herců. Zejména Tom Hanks prý snímek spasil čirou silou své vůle a odhodláním dotáhnout ho do konce. Na konci meetingů, kde se mělo řešit ukončení natáčení, Hanks typicky vše otočil ke zdárnému konci a namísto zrušení filmu se pokračovalo!

02) Vzhledem k finančním problémům je o to úctyhodnější, že Wachowští na Atlas mraků přispěli 7 miliony z vlastní kapsy.

01) S konečným rozpočtem nad 100 milionů dolarů je Atlas mraků jednou z finančně nejnáročnějších evropských produkcí. Je označován také jako nejvýznamnější německý pokus o celosvětový blockbuster!

Atlas mraků začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný