5. dubna 2021 00:05

9 věcí, které nevíte o filmech s Asterixem a Obelixem: Jeden z nich se točil i v Česku

Asterix a Obelix mají za sebou bohatou filmovou historii, který ukrývá nejednu zajímavost.

V pátek 9. dubna na COOLu poběží pohádková taškařice Asterix a Obelix ve službách Jejího Veličenstva. Naši hrdinní Galové se tentokrát budou muset vydat do vzdálené Anglie, kde náporu Římánů vzdoruje poslední přeživší anglická vesnička. Že vám to připadá povědomé? Inu, asterixovské filmy vždy sázely na popkulturní reference. A daří se jim to už víc jak půl století!

09) První animovaný film vznikl již nečekaně dávno – v roce 1967! Biják Asterix the Gaul se nicméně zrodil bez tvůrčího souhlasu autorů komiksu, René Goscinnyho a Alberta Uderza, a výsledek se jim příliš nelíbil. Prakticky až do konce jejich vlády nad komiksy to tak bylo také naposledy, co film vznikal bez jejich dohledu.

08) Také první hraný asterixovský film, Two Romans in Gaul, je ale velmi starý. Vyšel totiž... rovněž v 1967! Tenhle černobílý televizní biják kombinoval živé herce a kreslenou animací (!), po zásluze byl však za svou inovativnost potrestán, jelikož byl po čase víceméně ztracen.

07) Nejslavnějším filmem s galskými hrdiny je samozřejmě Dvanácti úkolů pro Asterixe z roku 1976, nadčasový animák, který slouží jako předloha pro memy dodnes. Pomáhá mu i skutečnost, že na rozdíl od jiných pozdější filmů nejde o adaptaci některého z komiksů, nýbrž o unikátní story, s níž pro metaforami nabitý snímek přišli Uderzo a Goscinny jen rok před Goscinnyho smrtí.

06) Pod Uderzovým vedením se nicméně animovaní Asterixové dostávali na trh i v příštích desetiletích. A nešlo o malé produkce. Třeba film Asterix a Vikingové byl v roce své premiéry (2006) nejdražším evropským animovaným filmem vůbec.

05) To už však byly venku i novodobí hraní Asterixové (a Obelixové). První dorazil v roce 1999 jako vcelku věrohodné dílo, které asterixovský humor mírně překopalo do evropského pojetí velkofilmů. Podepsal se na tom mimochodem i drobný detail, že film do angličtiny přeložil sám montypythonovský klasik Terry Jones.

04) Hlavní hvězdou prvního filmu však bezpochyby Gérard Depardieu, který pro svou roli nabral 20 kg a vžil se do Obelixe tak mocně, až během natáčení naboural silně podnapilý na motorce a byl mu odebrán řidičák...

03) V duchu komiksů jsou i všechny hrané asterixovské filmy narvané popkulturními odkazy pro „znalé“. Od neustálých narážek na kapelu ZZ Top až po citace klasických maleb potěší i tyhle bijáky lidi s alespoň nějakou znalostí kultury. Vrcholem jsou nejspíše hieroglyfy z Mise Kleopatra, jejichž překlad doslova zní: „Pokud tohle umíte přečíst, jste egyptolog.“

02) Film Asterix a Obelix: Mise Kleopatra z roku 2002 se kromě Francie, Maroka a Malty natáčel také... ano, v Česku!

01) Jediným hercem, které se objevil ve všech hraných bijácích s Asterixem, je Gérard Depardieu. Jako Obelix nechyběl ani v jednom ze čtyř natočených filmů.

Komiksová komedie Asterix a Obelix ve službách Jejího Veličenstva začíná na Prima COOL v pátek 9. dubna ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný