30. ledna 2023 00:05

9 věcí, které nevíte o Addamsově rodině: Který herec ze slavných filmů už je po smrti?

Podivná rodinka má za sebou desítky let barvité, zábavné i ponuré historie.

V sobotu večer na COOL dorazí animovaná Addamsova rodina. Ve filmu z roku 2019 dostane slavná rodinka facelift v digitálním duchu – animovaní Addamsovi se však stále budou muset popasovat se svými běžnými problémy, totiž soužitím s řadou ultranormálních sousedů, kteří nemají pro záhrobní hobby ústředních hrdinů valné pochopení. Co všechno už má tahle populární značka vlastně za sebou? A kdy vlastně vznikla?

09) Původní koncept Addamsovic rodiny vzešel z hlavy Davida Levyho v roce 1964, kdy měl původní seriál také svou premiéru. Cílem bylo vytvořit zápletky stojící na rodině zvláštních, ale nikoliv hrůzostrašných individuí s nadpřirozenými a záhrobními schopnostmi, u kterých však nikdy není vysvětleno, jak k nim přišla.

08) Již tehdy přitom seriál stál na opakujícím se vtipu (aka „running gag“) o setkání normálního člověka s netradičními členy Addamsových. Odkud se inspirace vzala?

07) Významnou inspirací Adamsových byl styl a humor lidí kolem Groucho Marxe, mimo jiné kreslíře Erskine Johnsona a režiséra Nata Perrina. Druhý zmíněný si také zrežíroval jeden díl a upravoval každý scénář. Duchem byla zvláštní komedie, která dílem navazovala na původní grotesky a velmi fyzickou komedii známou z dobových animovaných filmů, přičemž vše ozvláštňovala ponurá atmosféra.

06) Proslavil se ale i úvodní hudební motiv, který složil Vic Mizzy. Luskací song byl dokonce uveden i na hudební trh (v době, kdy to ještě něco znamenalo) jako singl, ačkoliv se neumístil v žádné významné pozici.

05) Pokud vám gotická, leč zároveň komediální stylizace něco připomíná, pak nejste jediní. Ted Cassidy, který si v původním seriálu zahrál gigantického slouhu Lurche, si střihl cameo ještě v původním seriálovém Batmanovi. A nebylo to naposledy, kdy se obě značky malinko ovlivnily...

04) Po původní slávě ze 60. let utichla Addamsovic rodina až do 90. let. Tehdy se totiž objevily hned dva hrané filmové remaky, které nejspíše znáte i vy. Zejména po úspěchu prvního z nich došlo přímo na renesanci dalších klonů Addamsovic rodiny, které přiživovala i jejich podobnost s tehdy vrcholově známým režisérem Batmana Timem Burtonem.

03) Režii Addamsovy rodiny z roku 1991 paradoxně odmítl Tim Burton i další fantasy klasik, Terry Gilliam. Během natáčení filmu zkrachovalo jeho původní studio Orion a situace na place byla ponurá i bez členů Addamsovy rodiny, takže... toho pánové zezačátku asi moc nelitovali.

02) Nejslavnější představitel pana Addamse, herec Raul Julia, zemřel v roce 1994 ve věku 54 let kvůli nádorovému onemocnění žaludku. Na onen svět se tak odebral jen rok po premiéře Addamsovy rodiny 2.

01) Původní seriál měl v roce 1964 zvláštní konkurenci v seriálu The Munsters (Munsterovi) o velmi podobné rodince monster, která si žila svůj normální americký sen. Ačkoliv ve svém jádru byly seroše odlišné, lidé si The Munsters s Addamsovýma prakticky dodnes pletou. Jen jedna monstrodinka se však dočkala renesance a může se aktuálně chlubit animovanou filmovou sérií...

Addamsova rodina začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný