1. srpna 2022 00:06

9 věcí, které nevíte o Aci Venturovi: Původně ho neměl hrát Jim Carrey

Kdo se měl stát Acem Venturou předtím, než se k němu dostal Jim Carrey?

V sobotu večer vyrazí na COOLu do akce Ace Ventura: Zvířecí detektiv. Jim Carrey se tu představí ve své dost možná nejslavnější a nejgumovější roli jako frajer, který zažívá horké chvilky při hledání domácích mazlíčků. Těžko si Ace představit s tváří někoho jiného – ale ve skutečnosti byl původně napsaný pro jiného herce. A (nejen) jeho jméno se dozvíte v našem dnešním přehledu zajímavostí.

09) Jak už to chodí, koncept filmu se v původní verzi výrazně lišil. Původní Ace neměl třeba vůbec být spojen se zvířátky. Mělo jít o jakousi parodii na typická klišé spojená se Sherlockem Holmesem. Až scenárista Jack Bernstein přišel s nápadem detektiva, který řeší a hledá zvířenu. Inspiroval jej k tomu skeč v talkshow Davida Lettermana.

08) Ani tento nápad však nebyl definitivní. Ace měl být v této verzi spíše mumlající hlupáček než výřečný Jim Carrey. Až Carreyho příchod tento nápad nutně změnil a scénář tak opět putoval k přepisu.

07) Režisér Tom Shadyac se později prozradil, že Jim Carrey sám improvizoval svou slavnou hlášku „Alrighty then“ (v české verzi překládané mnohem méně grandiózně jako „Tak dobře“). Carrey vůbec z hecu vytvořil velkou porci gest, které scénář původně neobsahoval.

06) A to včetně Venturova typicky hysterického hlasu. Carrey si jej prý vymyslel jen po přečtení pár stránek scénáře. Pravdou je, že podobný hlas použil už jako postava gaye ve svém starším filmu, takže zjevně podobný nápad zrecykloval i později.

05) Původně přitom paradoxně měl být Ace někdo úplně jiný – film byl totiž vymýšlen jako biják určený pro komika Roba Schneidera, ten však koncept odmítl. Je pravdou, že Robovi by mumlající pošuk sedl podstatně víc.

04) Carrey sám byl na place dost protežovanou figurou, vymohl si, aby měl na natáčení svého vlastního kuchaře, který mu připravoval pokrmy, ale nejen to – vlastního kuchaře měl totiž i jeho gekon, kterého měl Carrey tehdy jako svého mazlíčka.

03) Ace v jedné scéně srovnává místnost Raye Finkla k vězení Hannibala Lectera ze staršího Mlčení jehňátek. O mnoho let později se Carrey a Anthony Hopkins, který hrál Lectera v Jehňátkách, potkali na večeři a zjistili při tom, že byl jejich přístup k hraní obou postav – Ace a Hannibala – ironií osudu identický. Oba se totiž snažili pohybovat jako zvířata. Hopkins však jako plazi a Carrey jako ptáci.

02) Scéna, kdy Ace předstírá, že je trenér delfínů Heinz Getwellvet, v původní kinoverzi filmu nebyla. Filmaři ji vystřihli a dodali ji až pro vydání na videokazetách.

01) Ace Ventura se nakonec dočkal velkého úspěchu. Režisér Tom Shadyac nicméně později uvedl, že když viděl první sestřih, pomyslel si, že právě zničil kariéru jak sobě, tak i Carreymu.

Ace Ventura: Zvířecí detektiv začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný