26. dubna 2021 00:12

9 věcí, které nevíte o válečném filmu 13 hodin: Proč se Michael Bay rozhodl adaptovat skutečné události?

Duchovní nástupce válečné klasiky Černý jestřáb sestřelen s ní má kupodivu společný jeden záběr.

V sobotu večer se na COOL prostřílí válečné drama 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází. Snímek na motivy neslavného útoku na americkou ambasádu v Libyi v roce 2012 přichází od režiséra, který není příliš zvyklý adaptovat věrně skutečné látky – totiž Michaela Baye! Poznejte však s námi, proč tentokrát Bay rád udělal výjimku a jak věrně 13 hodin vznikalo…

09) Film je velmi úzce inspirován skutečnými událostmi v Benghází z 11. září 2012 – a to natolik úzce, že kulisy ambasády vznikly 1:1 podle reálných satelitních snímků a známých plánů skutečné původní ambasády a přilehlých budov.

08) Bay uvedl, že ho k natočení příběhu Bengází motivovali především veteráni – po tolika filmech, kdy využíval nejrůznější veterány jako konzultanty, se cítil povinován natočit jeden akčňák věnovaný jen jim. Jeho předešlá práce mu prý dodala unikátní perspektivu i pro tento biják.

07) Jak už je v podstatě nezbytné, herci museli před natáčením projít náročným cvičením, a natáčení bylo neméně komplikované. Pablo Schreiber (Kris „Tanto“ Paronto) se nechal slyšet, že se třikrát poranil – zlomil si zápěstí, namohl si záda při posilování a nakonec si potrhal kotník.

06) Většina filmu se natáčela na Maltě a v Maroku. Bay přitom na Maltě natáčel se štábem, s nímž do té doby neměl žádné zkušenosti – to, že film vznikl s mezinárodním týmem „nováčků“, však podle něj hezky přispívá k jeho vyznění.

05) John Krasinski, který ve 13 hodinách nakopává zadky v hlavní roli, byl před tímto bijákem především komediálním hercem – na akční roli se však poctivě připravoval a v rámci poctivého cvičení poklesl jeho tělesný tuk z 25 procent na pouhých 8 procent. Wolverine to stále není, ale zjevně se mu blíží!

04) Aby se James Badge Dale lépe vžil do role Tyrona Woodse, seznámil se s jeho matkou – a také si do vesty v jedné ze scén vložil skutečnou fotku Tyrona a jeho syna. Tyronova matka po premiéře řekla, že jejího syna zahrál výtečně.

03) Navzdory krutopřísné akci zůstává 13 hodin nejméně výdělečným Bayovým filmem. Při rozpočtu jen 50 milionů dolarů film utržil 69 milionů celosvětově, což ovšem reálně (a při započítání marketingu) znamená, že si na sebe ani zdaleka nevydělal.

02) Film byl z mnoha důvodů srovnáván s megahitem Černý jestřáb sestřelen – zejména kvůli podobnému dějišti, akci a inspiraci reálnými událostmi. Oba filmy však spojuje i stejná mešita! Její záběr z 13 hodin (při ranních modlitbách) totiž pochází právě z Černého jestřába z momentky, kdy kolem prolétá vrtulník s tlampačem.

01) První sestřih filmu měl víc než čtyři hodiny. Něco nám ale říká, že ho na rozdíl od čtyřhodinové verze Ligy spravedlnosti nikdy neuvidíme...

Válečný film 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:40.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný