17. ledna 2022 00:06

9 věcí, které nevíte o válečném filmu 12 hrdinů: Hvězda klasiky Černý jestřáb sestřelen v něm znovu hraje člena Delta Force

Jaká tajemství ukrývá akční biják na motivy skutečného příběhu?

V sobotu večer se na COOL prostřílí válečný epos 12 hrdinů. Parta amerických speciálů v čele s Chrisem “Thorem” Hemsworthem se tu v roce 2001 vydá vstříc Afghánistánu, aby přesvědčila velitele Severní Aliance ke spojenectví s USA v boji proti Tálibánu. Film přitom vznikl na motivy skutečné mise důstojníka Marka Nutsche, která patří mezi světlé body války proti teroru.

09) Na počátku byla kniha, přesněji literatura faktu jménem Horse Soldiers od protřelého vojenského historika a autora Douga Stantona. Kniha shrnuje reálný příběh speciálů a zpravodajců, kteří byli po 11. září vysláni na sever Afghánistánu, aby tu jen s minimální podporou získali informace i spojence pro připravovanou invazi.

08) Dekádu po skutečné misi se film na motivy knihy (s upravením mnoha reálií včetně jmen postav) rozhodl natočit slavný producent Jerry Bruckheimer. Preprodukce započala v době, kdy se původní story z Afghánistánu stala slavnou i díky tomu, že byla na místě Světového obchodního střediska v New Yorku vztyčena socha inspirována právě “Koňskými vojáky”.

07) Afghánský generál Abdul Rashid Dostum ze Severní aliance si odvahu Američanů ultra pochvaloval. Alespoň to tvrdil novinář Robert Pelton, který byl jediným novinářem stopujícím výsadek Zelených baretů a CIA, jenž byl předlohou pro Horse Soldiers… a pak i pro filmových 12 hrdinů.

06) Pro Hemswortha jde o jednu z prvních rolí, kde hraje “vojenského drsňáka s kvérem”, tedy pozici, která získala novou slávu díky akčňáku Vyproštění. Pro jinou zdejší tvář to byl naopak návrat do starých vod. Je to totiž už podruhé, co si William Fichtner střihnul roli člena elitní jednotky Delta Force – a poprvé to nebylo v ničem menším než v klasice Černý jestřáb sestřelen.

05) To ovšem není jediný tematický návrat. Michael Peña a Michael Shannon si zahráli v hasičském dramatu World Trade Center z roku 2006, přičemž Shannon si dokonce zahrál bývalého mariňáka, jenž se vydal na pomoc do trosek mrakodrapu.

04) Rob Riggle, jenž ztvárnil plukovníka Maxe Bowerse, je skutečným veteránem námořní pěchoty a sloužil pod skutečným Bowersem v době, v níž se odehrává film. Reálný Bowers sám prý “miluje” svou fiktivní verzi ve filmu. Alespoň to tedy tvrdí Robb Riggle, který ho hraje…

03) Natáčení probíhalo zejména v Novém Mexiku, nedaleko dolů poblíž Orogrande, ale také nedaleko lokality Alamogordo. Tam byla mimochodem poprvé otestována jaderná zbraň. Scény natáčené v prostředí vojenské základny pak vznikly díky vypůjčeným stavbám od dodavatele vojenských baráčků AKS.

02) Chris Hemsworth a Elsa Pataky, kteří ve filmu hrají pár, jsou párem i v reálném životě. Začali spolu chodit v roce 2010 a momentálně už mají tři děti.

01) Kritici na filmu ocenily například záběry velmi připomínající topografii Afghánistánu (povedené navzdory zmíněnému natáčení v Novém Mexiku), ale mnohé mu již v roce 2018 vytkly, že nijak neřeší, co se v Afghánistánu dělo a bude dít po původní operaci. Což je dnes... ještě validnější poznámka než kdykoliv předtím!

Válečný film 12 hrdinů začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný