28. května 2018 14:27

9 věcí, které nevíte o Nespoutaném Djangovi: DiCaprio při natáčení opravdu krvácel

Quentin Tarantino a nejlepší moderní western?

Tentokrát si jako čtvrteční cooltovní movie dáme skutečnou lahůdku – ve 22.20 totiž začíná Nespoutaný Django od Quentina Tarantina! Film o uprchlém otrokovi, který se shodou okolností stane parťákem lovce lidí, což mu dovolí vydat se na cestu pomsty a osvobození své stále vězněné manželky, patří mezi nejlepší bijáky svého režiséra – a také mezi nejlepší moderní westerny vůbec. Však se také snímek inspiroval u nejlepších bijáků svého žánru!

09) Snímek původně vychází z filmu Django z roku 1966, v němž se Franco Nero objevil jako bývalý unionistický voják bojují na Divokém západě s bývalými vojáky Konfederace. Django tedy v této verzi nebyl uprchlý černoch, ačkoliv také bojoval s Ku-Klux-Klanem. Snímek měl pověst nejkrvavějšího bijáku své éry a rámcově šlo o remake Kurosawova Jódžinbá (kterého kopíruje i Pro hrst dolarů). Nero si sám v Tarantinově Djangovi střihl cameo.

08) Tarantino byl fanouškem spaghetti westernů odjakživa, čistý western ale nikdy nenatočil. V roce 2007 si řekl, že to změní, a začal sepisovat námět Nespoutaného Djanga – cílem filmu bylo mimo jiné i popíchnout stinné stránky americké historie, Tarantino to však nechtěl udělat (jak sám říká) ve stylu "vážných filmů", nýbrž svou žánrovou notou. Námět se mu v hlavě zrodil při čtení životopisu režiséra Sergia Corbucciho, autora původního Djanga, ale i filmů Terence Hilla a Budu Spencera.

07) Do hlavní role byli zvažováni Idris Elba, Chris Tucker, Terrence Howard i Tyrese Gibson. Quentin Tarantino napsal scénář zcela původně pro Willa Smithe a jeho agenti mu doporučovali, aby nabídku přijal – Smith sám se však rozhodl film odmítnout, protože chtěl točit film o lásce a ne o pomstě. Tarantino tedy nakonec oslovil Jamieho Foxxe, který zjevně přijal.

06) Jméno "Django" nemá černošský, nýbrž romský původ – což dává smysl, uvážíme-li, že původní film z roku 1966 vznikal v Itálii a neměl v hlavní roli černocha. Jméno však bylo populární i během jazzové éry v USA, šlo například o přijaté jméno muzikanta Jean-Baptiste Reinhardta (1910–1953). To však samozřejmě proběhlo až dekády po době, kam byl zasazen film.

05) I když je ústřední premisa samozřejmě fiktivní, není zase tak nepravděpodobné, aby se v USA před občanskou válkou potkali uprchlý černoch a německý imigrant. Kolem pašování otroků do severních států existovalo celé hnutí a zrovna tak řada německy mluvících lidí platila v polovině 19. století za silnou migrační vlnu do USA. Kvůli neúspěchu liberálních myšlenek zde (rok 1848) přitom řada z nich byla značně naladěna proti otroctví. Naopak přítomnost Ku-Klux-Klanu v době před válkou je zcela nelogická a historicky doložené nejsou ani "gladiátorské" zápasy otroků.

04) Jamie Foxx byl zkušený jezdec na koni ještě před tím, než začal natáčet film. V Djangovi ostatně používá vlastního koně Cheetah, kterého dostal jako dar k narozeninám o 4 roky dříve. Oproti tomu Christoph Waltz takové zkušenosti neměl a při jednom z pádů si nalomil pánev. Foxx mu k této příležitosti dal svérázný dárek – jezdecké sedlo s bezpečnostním pásem.

03) Leonardo DiCaprio měl při natáčení problém s tím, že jeho postava jaksi nemá identický světonázor jako sám herec. Když tak ze sebe v jednom okamžiku vychrlil příliš mnoho rasistických urážek, požádal o pauzu. Samuel L. Jackson ho ale okřikl s tím, že pro něj a ostatní černochy je to jenom "další úterý".

02) Slavný skladatel Ennio Morricone se po natáčení zařekl, že s Tarantinem už nechce nikdy víc pracovat – dává totiž podle něj jeho hudbu do filmů bez ladu a skladu a nikdy skladateli neposkytne dostatek času. Přesto se nakonec udobřili a Morricone se vrátil ke skládání hudby pro Osm hrozných, za kterou vyhrál svého prvního Oscara.

01) Když DiCapriův Calvin Candie udeří do stolu a začne krvácet, nejde o filmový trik. Leo si během natáčení skutečně poranil ruku o malé skleněné úlomky. Ignoroval to a pokračoval dále – a výsledkem byla scéna, kterou známe z filmu. Když DiCaprio skončil, štáb propukl ve spontánní potlesk!

Nespoutaný Django začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný