5. února 2024 00:03

9 věcí, které nevíte o prvním filmovém Hulkovi: Jak rychle běhá a jak daleko doskočí?

Jeden z nejzajímavějších velkých komiksových filmů se zanořil hluboko do podstaty zuřivého superhrdiny Hulka. Co byste o něm měli vědět?

Hodně psychologie, méně akce, ale když už, tak pořádné! Tak by se dal jednoduše přiblížit Hulk z roku 2003, kterého se originálním způsobem chopil oscarový režisér Ang Lee... a už v neděli večer ho uvidíte na Prima COOL. Velké emotivní příběhy umí Lee jako málokdo jiný, stačí zmínit jeho nejznámější filmy jako Tygr a drak, Zkrocená hora, Rozum a cit nebo Pí a jeho život.

Do snímku pojatého ve stylu antických tragédií obsadil do hlavní role Erica Banu (Troja, Černý jestřáb sestřelen, Mnichov), Jennifer Connelly (Top Gun: Maverick, Requiem za sen) jako jeho lásku Betty Ross, Sama Elliotta jako plukovníka Rosse nebo Nicka Nolteho v roli Bruceova otce Davida. Co všechno o prvním celovečerním Hulkovi možná nevíte?

9) Hulk měl mnoho hraných podob. Už na sklonku sedmdesátých let se ho chopila dvojice Bill Bixty (civilní Banner) a legendární kulturista Lou Ferrigno (podoba Hulka) v béčkovém seriálu The Incredible Hulk i v navazujících televizních filmech. Po Ericu Banovi z roku 2003 pak přišel první Hulk pod hlavičkou Marvelu, a to Neuvěřitelný Hulk (2008) v podání Edwarda Nortona. Nejvíce je však s rolí srostlý Mark Ruffalo, který se poprvé objevil v Avengers (2012) a pak dalších filmech nebo seriálech zapadajících do MCU.

8) Mezi kandidáty na roli Bruce Bannera byli Tom Cruise, David Duchovny, Jeff Goldblum a poněkud bizarně i Steve Buscemi. Zájem měl i Edward Norton, nakonec odmítl, nezdál se mu scénář. Na roli Hulka však Norton kývl o pár let pozdějí ve filmu Neuvěřitelný Hulk. Zpětně je paradoxně jako kvalitnější vnímaná první z adaptací.

7) Film se připravoval dlouhých 12 let, ale čekalo se na vylepšení trikových postupů umožňujících vytvořit přesvědčivou digitální postavu. Na podobě Hulka pracovalo 180 animátorů společnosti ILM a používali stejnou technologii, která rozpohybovala postavu Dobbyho ve filmové sérii Harry Potter. Režisér Lee poskytl Hulkovi hlas i pohyby pomocí motion capture.

6) Děsivé hulk-psy navrhl nejstarší režisérův syn. Poradkyní, co se týče mikrobiologie zobrazené ve filmu, pak byla jeho manželka Jane Lin, která je kapacitou v oboru.

5) Helikoptéry, které na Hulka útočí v poušti, jsou RAH-66 Comanches, což byly speciální hi-tech stealth stroje. Jejich nákladný vývoj byl ukončen rok po premiéře filmu, byly vyrobeny jen dva létající prototypy. Jediného ostrého nasazení (i když fiktivního) se tak dočkaly právě v Hulkovi.

4) Nick Nolte nechtěl ve filmu nosit paruku, ale nechal si skutečně narůst dlouhé vlasy. Právě díky tomu vznikla jeho slavná „bezdomovecká fotka s rozcuchanými vlasy, kterou pořídíla policie po jeho zatčení za řízení pod vlivem alkoholu.

3) Jennifer Connely dostala za roli 1,5 milionu dolarů. Později hrála hlas umělé inteligence Karen ve Spider-Manově obleku ve filmu Spider-Man Homecoming (2017). Její první komiksová role byla však ve filmu Rocketeer z roku 1991.

2) Podle animátorů z ILM měl jejich Hulk následující parametry: síla úderu až dvě tuny na centimetr čtvereční, kůže desetkrát silnější než kevlar, boty by měl velikosti 87. Maximální rychlost jeho běhu je ve filmu 483 km/h, ale může překonat až 6 kilometrů jediným zuřivým skokem.

1) Tři herci kývli na roli taky kvůli tomu, že byli od mládí fanoušky Hulka – Sam Elliott, Nick Nolte a Eric Bana. „Jako malý jsem nebyl velkým čtenářem komiksů, ale měl jsem totální posedlost seriálem The Incredible Hulk,“ vysvětlil Bana.

Hulk začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný