13. září 2018 14:03

9 věcí, které nevíte o Amazing Spider-Manovi: Proč Spidey dostal novou tvář?

Připravte se na setkání s vaším přátelským sousedem!

V pátek ve 20.15 si na Prima COOL budete moct prohlédnout Amazing Spider-Mana! Restart série o pavoučím muži se proslavil věrnějším převedením komiksové předlohy, než jakou nabídla první trilogie Sama Raimiho. To však není jediná zajímavost, která s filmem souvisí. Našli jsme devět dalších!

09) Původně měl film vznikat jako čtvrtý díl Raimiho série a jeho přípravy začaly již po třetím dílu. Opět se tu tedy měli objevit Tobey Maguire a Kirsten Dunst a nově se měl řešit klasický komiksový záporák Vulture, tentokrát s tváří Johna Malkoviche. Držitel práv, společnost Sony Pictures, se však nakonec rozhodla z filmu udělat reboot.

08) Důvodem rozhodnutí byl stále bobtnající rozpočet přípravy čtvrtého dílu, který měl dosáhnout až 300 milionů dolarů. Maguire i Dunst dostali až třicetimilionový honorář, Raimi byl navíc po přebujelém třetím dílu poněkud neoblíbený. Třenice přerostly ve vzájemnou nenávist, a odtud byla cesta vstříc restartu již jistá.

07) Čistý štít však umožnil studiu přijít celou řadou prospěšných změn. Poprvé se tak ve filmu neměla objevit klasická Spider-Manova láska Mary Jane, tentokrát nahrazená prapůvodní první přítelkyní postavy Gwen Stacy. A tím novinky věrnější předloze teprve začínaly.

06) Aby se na svou roli připravil, Andrew Garfield prý studoval pohyb pavouků a pokusil se jej zakomponovat do svého hereckého přednesu. Jak filmaři říkali, Garfield není Spider-Man jenom co do převleku, ale i do toho, jak chodí!

05) Dalším z návratů ke kořenům je i skutečnost, že Spider-Man v tomto filmu využívá k vystřelování pavučin umělá udělátka. Právě tak tomu bylo i v původním komiksu. Raimiho verze přišla s tím, že Peter Parket pavučiny střílí sám. Marc Webb ale vysvětlil, že čistá mutace ubírá kus charakterizace postavy – v nové verzi je znát, že je Peter zkrátka dost nerd, nikoliv jenom, že měl štěstí na pavoučí kousanec.

04) Natáčení samotné pak zjevně byla sranda – Andrew Garfield, představitel této verze Pavoučího muže, například v pauzách mezi scénami hrál s newyorskými dětmi basket. Aniž by se převlékl ze spidermaního kostýmu.

03) Většina z kaskadérských kusů byla realizována herci a kaskadéry, nikoliv digitální technikou. Cílem totiž bylo udělat film „fyzičtější“, než jaká byla filozofie Sama Raimiho. Filmaři proto museli vybudovat i jeřáb držící kaskadéry stovky metrů nad Harlemem.

02) Ne vždy se však natáčení obešlo bez záseků. Andrew Garfield měl prý problém s natáčením scény, kdy vejde do místnosti s pavouky – k původně tiché scéně si tak nechal pro rozproudění hereckých šťáv zahrát píseň Pure Imagination z původního Karlíka a továrny na čokoládu z roku 1971.

01) Když si Andrew Garfield poprvé oblékl spidermanovský kostým, dle svých slov se neubránil uronění pár slz.

Amazing Spider-Man začíná v sobotu ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný