28. listopadu 2017 13:00

VIDEO: Podívejte se na 5 nejděsivějších scén z katastrofických filmů!

Rozpoutané peklo - upoutávka

Scény, které ztělesňují neštěstí.

V pátek večer se připravte na Rozpoutané peklo! Klasický katastrofický biják s Piercem Brosnanem začíná na Prima COOL již ve 20.15 a dorazí s ním i tradiční paleta katastrofických nechuťáren, korunovaná uškvařením jisté postavy v kyselině. Tenhle žánr podobné libůstky servíruje poměrně často - připomeňte si to na pěti dalších zatraceně děsivých scénách.

05) Na konci světa v zácpě (Drtivý dopad)

Mnohé diváky už omrzelo koukat na katastrofický film a sledovat při tom jenom boření digitálních měst – jasně dívá se na to pěkně, ale nemá to duši. Je to jako kdybyste někomu rozkopali LEGO – k čemu to je, pokud neuvidíte jeho uplakanou tvář? Více než detonace komet a výbuchy měst to ilustruje parádní okamžik v Drtivém dopadu, kdy kolem lidí snažících se utéct (a kvůli tomu uvízlých v zácpě) prolétá úlomek komety. Zemřít v zácpě musí být dvojnásobná šlamastyka duše!

04) Tsunami (Godzilla)

Nečekaně jako španělská inkvizice přichází katastrofa v první třetině Godzilly, kdy se monstra poprvé střetnou na Havaji. Předtím, než začnou vybuchovat letadla na letišti a dít se další nechutnosti, vše začíná nevinnými vlnkami na pláži – a právě v tom okamžiku fantasmagorie jako Godzilla nejspíše mnohým vyvolává nepříjemné vzpomínky na tsunami z roku 2004 či 2011. Godzilla může být sice smyšlené monstrum (doufáme!), jde ale jenom o metaforu toho, co se v jiné podobě může stát pokaždé, když na pláži chytáte bronz!

03) Šíří se to (Nákaza)

V době, kdy zvládáme kontrolovat nebezpečné choroby (a jednu jsme dokonce už přímo vymýtili), je vidina globální pandemie podobně nečekaná jako třeba přílet mimozemšťanů. Přesto je reálná šance na něco podobného (logicky) mnohem vyšší a ultrareálná Nákaza to dovedla ideálně a autenticky naservírovat divákům. Mezi všemi scénami o masovém pohřbívání a tím, jak se lidstvo vypořádává s nouzovým režimem, je ale zřejmě nejfantastičtější hned úvodní okamžik šíření nemoci. Jak sledujeme různé stručně, ale živě charakterizované postavy, které si sebou nemoc přivezly do různých částí světa (a postupně jedna po druhé umírají), je nasnadě, že to tady bude velký špatný!

02) Bez záchrany světa (Proroctví)

Tahle věc z dílny Nicolase Cage se oproti jiným katastrofickým filmům nápadně liší svým finišem – i když lze nacházet jistou útěchu v tom, že lidstvo přežije na jiné planetě, 99,999999 procent naší rasy zhyne společně se Zemí poté, co povrch usmaží sluneční erupce. Když se k tomu ve finále konečně schyluje a hrdinové se smíří se smrtí, je to zvláštní podívaná. Nikdo z diváků asi nečeká, že Cage nějak nevymyslí, jak do Slunce vystřelit neutrina a uklidnit ho, nebo se neodhalí tajný projekt superbunkrů, do nichž bude možné utéct. Ne ne – prostě sledujeme, jak hlavní hrdinové zemřou spolu se všemi ostatními a máme při tom takový divný pocit na zátylku, našeptávající nám, že podobně dopadneme jednou všichni.

01) Hon na lidi (Cesta)

Absolutní deprese však číší zejména v srdci temnoty šedivé Cesty. Jasně, spíše než tradiční katastrofák je Cesta post-apokalyptickým bijákem – ale takovým, v němž máme i flashbacky do prvních minut (ironicky nikdy neupřesněného) globálního neštěstí. Jeho výsledkem je nutnost zůstat neustále na nohou a ve střehu – katastrofa totiž zničila nejspíše všechny pozemské plodiny a s tím přišel i hlad. Pár lidí si „naštěstí“ dalo dvě a dvě dohromady a z rovnice „nemáme jídlo, ale světem chodí hodně lidí“ nebylo daleko k rozvoji kanibalismu. Což mezilidské důvěře příliš neprospělo. Okamžik, kdy však film tuto skutečnost a chladnou bestialitou demaskuje kanibaly, patří mezi nejpovedenější okamžiky jak katastrofických, tak i postapokalyptických filmů vůbec – a mimo jiné i ukázku, že i když se nikdy nedočkáme zombie apokalypsy, lze si představit věrohodné scénáře, které k ní nemají moc daleko…

Rozpoutané peklo začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný