11. února 2019 13:03

Podívejte se na 7 nejlepších fyzických gagů z celé filmové historie

Od Charlieho Chaplina k Simonu Peggovi!

Peter Sellers je opět na scéně! Jeho Návrat Růžového pantera z roku 1975 nám ukázal další dobrodružství inspektora Clouseaua v honbě za největším diamantem světa - a opět u toho byla i pořádná porce fyzické komiky! Sellers byl ve své éře jedním z králů grotesky, dějiny filmu jsou však fyzických gagů plné. Mohlo by se zdát, že to není tak výrazná filmařina - srandovně sebou o zem praští kdekdo. Vybrali jsme proto několik ukázek toho, že opak je pravdou!

07) Zombie parodie

Groteska zdaleka nemusí znamenat jenom éru němého filmu. Třeba v Soumraku mrtvých (Shaun of the Dead) výborně funguje i scéna likvidace nemrtváka v tónech Queenů. Fyzická komedie je paradoxně často vysoce choreograficky zmáknutá věc - a to znamená i značný význam zvuku!

06) Sám doma

Na jiné slavné grotesce jsme i mnozí vyrůstali. Nejlepší okamžiky Sám doma jsou vlastně fyzická komedie sama - tentokrát s výraznější kaskadéřinou než zvukem, ale i tak to samozřejmě může být. Ono zapálit si na hlavě nějakou věc není jen tak - a ne náhodou bylo spočítáno, že by Marv a Harry ve filmu asi desetkrát umřeli...

05) Jde to i s dialogy

Film Cvok z roku 1979 je další parádní narušení dojmu toho, že groteska musí být jen černobílá. Steve Martin tu ve své zlaté éře výborně kombinuje dialogy s fyzickým herectvím - třeba ve scéně, kdy odchází jen s tím, “co potřebuje k životu”!

04) Sranda kolem pera

Mezi největší žijící herce fyzické komedie samozřejmě patří Jim Carrey, který byl třeba v komedii Lhář, lhář schopný vykovat zábavu i z obyčejného modrého (nebo snad červeného?) pera. Také tentokrát se neobešel bez dialogů. Právě okamžiky, jako je tento, však ilustrují postupnou evoluci fyzické komiky!

03) Boxující Chaplin

Nemůžeme však sumírovačku fyzické komedie zcela přejít bez zmínky velikánů němé éry. Charlie Chaplin je jedním z těch, jejichž odkaz žije dodnes. Uznejte nakonec sami, že extrémní choreografie třeba jeho boxerského mače ze Světel velkoměsta by si zasloužila poklonu i v libovolném moderním bijáku!

02) Zlobivá ručka

Neodpustíme si ještě jeden moderní příklad - totiž amputaci ručky posedlé zlými démony ve dvojce Smrtelného zla. Jen málokdo si může dovolit dohnat fyzickou komedii na pokraj dobrého vkusu - kde jinde než v hororu by ale gag mohl končit v tratolišti krve?!

01) Frigo před mašinou

Asi nejdivočejší ukázkou fyzických gagů je však okamžik, kdy se Buster Keaton snaží odklidit z kolejí své lokomotivy smetí, které ji má vykolejit. Do puntíku přesně načasované okamžiky, které musely dát šílenou práci, tu šlapou tak bezchybně, až má divák dojem improvizace. Tak je to však u brilantně podané fyzické komiky naprosto správně!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný