13. prosince 2017 15:42

Viděli jsme nové Star Wars! Jak se povedly?

Poslední z Jediů konečně míří do kin. Měli byste na něj vyrazit?

V posledních týdnech jsme vám na COOLu pustili celou ságu Star Wars. Od Epizody I jsme se probili až k Epizodě VII, a to přesně tak, abyste záhy mohli vyrazit na Epizodu VIII. Druhé dobrodružství Rey, Finna a Kylo Rena jde do kin tenhle čtvrtek. My jsme ho ale viděli o trochu dřív a moc rádi vám vylíčíme, jak se nám líbilo.

Karel Ryška / Prima COOL

Epické bitvy, osudové momenty, nečekané zvraty... Epizoda VIII má všechny základní ingredience, které k výletu do předaleké galaxie patří. A díky bohu k nim přihazuje i zajímavý vývoj postav a silný příběh, který nabízí kupu naprosto božích scén. Jako celek má sice Poslední z Jediů pár mušek, protože vás některé dějové linie zajímají o něco víc než jiné. Dávkování informací ale funguje spolehlivě a celý ten dvouapůlhodinový kolos míří k patřičně velkolepému finále. Za mě velká spokojenost!

Hodnocení: 9/10

Radek Londin / Prima COOL

Mnozí sedmému dílu vyčítali, že byl jen odvozeninou původní trilogie, ale nelze popřít, že představil řadu nových zajímavých postav a vytvořil hlad po jejich osudech, protože většina z nich vlastně ještě neukázala svůj potenciál. Bohužel ani osmý díl na tom za 150 minut mnoho nezměnil a dal by se nazvat špičkovým plýtváním času. V čem je ta špičkovost? Děj zbytečně nespěchá a neklopýtá, a ačkoli v něm scenáristických WTF opět není pomálu, míří vždy spolehlivě k ústředním scénám - a těch opravdu skvělých je tu hned několik. Nápaditým (a většinou taky vtipným) způsobem shazuje divácká očekávání a nabídne i několik zajímavých zvratů. A hlavně skvěle používá Sílu a mýtické učení rytířů Jedi – největší zbraně Star Wars. Bohužel žádná z nových postav - a týká se to hlavně Kylo Rena a Rey - nedospěje natolik, abyste uvěřili, že právě na nich může stát osud celé galaxie. Závan osudovosti tak nejvíc cítíte, když scénu opanuje Luke Skywalker.

Nová trilogie stále úplně neví, zda chce být více poctou původní trilogii nebo něčím opravdu novým… a stejně jako její fanoušci to asi ani úplně vědět nechce. Pod taktovkou Riana Johnsona se tím však nebudete příliš trápit – teleportuje vás totiž přímo do předaleké galaxie.

PS: Asi nejlepší Star Wars tohoto tisíciletí… třeba impotentní odbočku Rogue One si namažou na chleba.

Hodnocení: 8/10

Mojmír Sedláček / Prima ZOOM

Z pohledu fanouška nejslavnější filmové ságy jsem spokojený, z pohledu fanouška fauny a flory snad ještě víc! Začnu tím nejzbytečnějším, a to zmínkou o obrovském množství roztodivných zvířátek, které se všelijak pitvoří a vedle jemného humoru fungují i jako základ pro spoustu budoucích hraček. Disney neponechává nic náhodě a útočí na rodiny zcela nekompromisně. Zároveň se však dočkáte i řady drsnějších scén, takže není třeba se bát, že by Hvězdné války začínaly být až příliš dětinské. Vlastně naopak – vývoj postav i jejich vztahů je propracovaný a nejednou překvapivý, často v nezvykle komorních kulisách. Pokud jste se se záporákem Kylo Renem nesmířili napoprvé, budete s ním mít nejspíš problém i teď, je to ale právě on, kdo společně se sympatickou Rey příběh táhne. Jejich konfrontace je však naštěstí dost odlišná od postav původní trilogie, a tak se dva roky stará historie neopakuje – máme tu zcela nový díl, který se nebojí ukročit stranou a konzervativně rozehrané postavy poslat trochu jinými cestami osudu, než by člověk čekal. Technicky se samozřejmě jedná o špičku, o tom snad ani nikdo pochybovat nemohl. Osmá epizoda tedy rozhodně nezklamala, a tak můžeme s očekáváním vyhlížet, jak se tahle série uzavře.

Hodnocení: 8/10

Vyrazíte na nové Star Wars do kina nebo ne? Dejte vědět v komentářích!

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný