21. listopadu 2022 00:01

4 zrušené filmy s Vetřelcem, které strašně chceme vidět

Vetřelci na Zemi i proti Predátorům? Sem s tím!

Ve čtvrtek večer se na COOLu rozjede sci-fi řežba Vetřelec: Vzkříšení. Čtvrtý (a chronologicky zatím poslední) díl této ságy ukáže naklonovanou Ellen Ripleyovou ve světě, který s Vetřelci bezuzdně experimentuje – a to se mu nevyplatí. Ačkoliv se čtyřka nikdy nedočkala pokračování, plánováno bylo po řadu let. Čtěte, o co v něm mělo jít, a které další vetřelčí projekty byly zrušeny.

04) Vetřelec 5

Pokud si pamatujete na konec čtvrtého Vetřelce, biják finišuje poněkud... otevřeně. Jasně, Ripleyová se (asi?) zbavila vetřelčího hybrida, učinila tak však nárazem kosmické lodi do Země. Podobné srandičky přitom třeba vyhubily dinosaury – důsledky finále by tak určitě bylo zajímavé sledovat. Navíc z konceptu pátého Vetřelce víme, že xenomorfové měli šanci přežít.

Na začátku 21. století byly přípravy Vetřelce 5 veřejným tajemstvím. Film se prý měl odehrávat na Zemi, kde by Ripleyová a posádka našich pašeráků bojovala proti planetárnímu rozšíření xenomorfů, což by z filmu dělalo takovou... světovou válku V. Se sci-fi zbraněmi. A naklonovanou Ripleyovou se superschopnostmi! Jasně, scénář by asi nebyl kdovíco. V dobré režii by však šlo minimálně o solidní masomlejn ve stylu mnohem větší kopie Vetřelců. Projekt byl ovšem zrušen právě kvůli tomu, že se Sigourney Weaver nelíbil scénář.

03) Alien vs. Predator

V tomto případě nejde doslova o zrušený projekt, protože jsme se filmu Vetřelec vs. Predátor přece jenom v kinech dočkali. Dokonce hned dvakrát! Jenže zatímco filmová verze AvP se odehrávala v současnosti, a lidi tak ve všeobecné veselici sloužili leda tak jako jednohubky jedné či druhé straně, původní předloha, jejíž zadaptování se také zvažovalo, je docela jiné kafe.

V komiksu od Dark Horse, který proti sobě obě bestie postavil, mají lidé o fous větší šance – děj se totiž odehrává až po cestě lidí ke hvězdám. A v populární sérii stejnojmenných videoher (slavné dva díly z přelomu milénia, špatný nebyl ani další z roku 2010) dokonce můžete v kůži Koloniální maríny nakopat zadky oběma potvorám! Tohle jsme na plátně chtěli vidět!

02) Ripleyová jako Han Solo

Nebylo by zábavné, kdyby se sága Vetřelec vrátila před prapůvodní počátek jedničky a ukázala, jak vlastně Vetřelci vznikli? Inu, pokud můžeme soudit z výsledku jménem Prometheus a Vetřelec: Covenant, nebylo. Jenže když dva dělají totéž, není to nutně totéž – a prequel rozkreslující svět mohl původně vzniknout v docela jiném stylu.

Namísto rozkreslování komplikovaných idejí toho, jak xenomorfové vznikli, totiž Sigourney Weaver v rozhovoru kdysi řekla, že se Scottem pracuje na sérii vykreslující další příběhy postavy Ripleyové. V luftu tedy visela idea na film, který by byl cosi jako hororovější verzí příběhů Hana Sola, ale měl se obejít zcela bez xenomorfů! Dopadnout to mohlo jakkoliv, ale jestli na Vetřelci něco milujeme, je to svět jedničky a dvojky. Rozkreslit jeho korporátní špínu a styl jiných planet by nám stálo za hřích Vetřelce bez vetřelce.

01) Blomkampův alternativní „Alien 3“

Zřejmě nejvíce však litujeme nenaplnění vize Neilla Blomkampa, který v roce 2015 sdílel několik konceptuálních črtů své vize dalšího vetřelčího filmu – tentokrát přímo navazujícího na dvojku a více či méně ignorujícího kontroverzní trojku a čtyřku. Blomkamp, tvůrce Districtu 9, je přitom přesně tím typem režiséra, který má na něco podobného dokonalé schopnosti.

Nad detaily potenciálního děje můžeme jenom spekulovat. Snímek však měl ukázat zestárlou (a zřejmě původní) Ripleyovou a rovněž starého Hickse nebo dospělou Newt. Jmenovat se měl Alien: Awakening. Vlivem dání přednosti Scottově Covenantovi však bylo Awakening nakonec zrušeno. Taky jste si kvůli tomu málem vyplakali oči?!

Vetřelec: Vzkříšení začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný