25. ledna 2023 16:15

Ripleyovou měla původně hrát jiná slavná herečka. O roli přišla z velmi smutného důvodu

Kam by se asi ubíraly kariéry obou hereček, kdyby ikonická role připadla té původně vybrané?

Ellen Ripleyová je jednou z ikonických ženských rolí v dějinách kinematografie – a také jednou z nejvíce feministických, jelikož představovala hrdinku schopnou přemoci zabijácký mimozemský organismus, který předtím zlikviduje celou (převážně mužskou posádku) kosmické lodi Nostromo.

Definovala kariéru Sigourney Weaver, která si posléze zahrála i v Krotitelích duchů, Gorilách v mlze, Podnikavé dívce nebo Avatarovi. Původně však bylo všechno jinak. Scénář prvního Vetřelce (1979) byl napsaný tak, že byl Ripley muž, tvůrci v čele s režisérem Ridley Scottem se však nakonec rozhodli pro ženu. Následoval důkladný casting a z něho jako vítězka vyšla Meryl Streep.

Ano, Ripleyovou měla původně skutečně ztvárnit legendární herečka a držitelka rekordního počtu filmových ocenění včetně tří Oscarů. Oplývá sice mimořádnou univerzálností, ale přesto si ji v roli Ripleyové dnes málokdo umí představit, protože Sigourney Weaver jako by se pro ni narodila.

Streep i Weaver navštěvovaly v první polovině sedmdesátých let stejnou školu, School of Drama na prestižní Yale University. Měly dokonce společnou profesorku – slavnou herečku, tanečnici a choreografku Carmen de Lavallade. Často se v té době ucházely o stejné role a většinou měla navrch Streep, což se stalo i v případě Vetřelce. Co nakonec rozhodlo ve prospěch druhé?

Jak už bylo zmíněno, casting byl opravdu náročný a postupně z něj odpadla i jména jako Helen Mirren, Katharine Ross, Genevieve Bujold či Veronica Cartwright, která nakonec získala alespoň roli další členky posádky Lambertové. Zůstaly jen dvě finalistky, z nichž šéfka castingu Mary Goldberg vybrala Meryl Streep.

Pro Sigourney Weaver nakonec rozhodly dva faktory. Prvním byl názor režiséra Scotta, který byl sice spokojen s hereckými kvalitami vítězky, ale pro roli drsné kosmické těžařky byla podle něj příliš půvabná a křehká.

Druhým pak byla smrt tehdejšiho snoubence Meryl Streep, jímž byl herec John Cazale. Ten zemřel na rakovinu plic v březnu 1978 hned po dotočení Lovce jelenů, kde spolu oba partneři hráli. Producenti věděli, jak jeho smrt herečku zasáhla, a chtěli jí dát prostor na truchlení. Tím se otevřela životní šance pro Sigourney Weaver a všichni už dnes víme, jak se jí chopila.

Umíte si představit, že by to nakonec dopadlo jinak a dnes bychom ve slavné roli znali právě Meryl Steep?

Zdroj:Geek Tyrant

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný