22. března 2021 00:04

Jak to teď vypadá s vetřelčími filmy? Bude Prometheus 3, nebo se začne od nuly?

Jaká je aktuální budoucnost vetřelčí ságy?

V sobotu večer na COOL dorazí čtvrtý Vetřelec, v němž se bude porážet smrt. Ačkoliv původní Ellen Ripleyová zemřela, její klon je oživen a spolu s ním znovu i Vetřelci. I když si od nich budoucí korporace slibuje ochočení, mocné stvůry se samozřejmě osvobodí a celý horor začíná nanovo!

Dočkáme se někdy pokračování divokého příběhu ze Vzkříšení? To zřejmě neví ani sám Ridley Scott. Shrnuli jsme proto to nejpodstatnější z vývoje posledních let i možné budoucnosti slavné emzácké série, která... má zatím jistou jedinou věc.

Fáze 0: Minulá dekáda

Nejspíš si ještě pamatujete na premiéru crossoveru Vetřelec vs. Predátor, možná dokonce i na Vetřelce: Vzkříšení. V této éře létaly éterem jenom dvě možné hypotézy pokračování – buďto hypotetický Vetřelec 5 (v němž měl klon Ripleyové bojovat s xenomorfy na Zemi), nebo nějaký druh dalších levobočků. Například Vetřelec vs. Predátor 3, popřípadě jiná hostující kombinace. Jenže pak se režisér původního Vetřelce Ridley Scott, který značku od svého prvního filmu takřka ignoroval, probudil z kryospánku a rozhodl se úřadovat.

Fáze 1: Ridleyho prequely

Zhruba od roku 2010 se Scott začal zajímat o to, jak natočit pokračování (nepokračování), které by jméno Vetřelce využívalo (nevyužívalo). Výsledkem byl v roce 2012 slavný (neslavný) Prometheus, který přišel s příběhem o „Inženýrech“ – rase, která Vetřelcům pomohla na svět. Tajemná zápletka se bohužel tak trochu vzdálila původním vizím a snímek pod svou překomplikovaností dopadl na ústa. Vzdor kritickému neúspěchu však přesto vydělal a vypadal krásněji než život, Scott proto začal dělat na Prometheovi 2, který šel nakonec do kin pod názvem Vetřelec: Covenant.

Fáze 2: Blomkampův levoboček

Nedlouho poté začal na vlastním vetřelčím filmu pracovat i Neil Blomkamp, tvůrce perfektního Districtu 9. Blomkamp se rozhodl zcela ignorovat Vetřelce 3 a cokoliv po něm, přišel by s vlastní kontinuitou navazující na Vetřelce od Camerona (čili druhý film) a vracející před kamery pravou Ellen Ripleyovou i Hickse. Oba samozřejmě tak staré, jak staří jsou momentálně jejich představitelé Sigourney Weaver a Michael Biehn. Snímek s pracovním názvem Alien: Awakening se však přímo křížil s plány na Scottovo pokračování Promethea, a byl proto uložen k ledu. Ven později uniklo několik concept artů, které namlsaly fanoušky, ani ty ale oživení nepomohly. Scott sám se vyjadřoval k filmu poněkud odmítavě a nebude přeháněním říct, že je především jeho zásluhou, že byl snímek nakonec oficiálně a definitivně zrušen.

Fáze 3: Alien Prequel 3 nebo smrt

Ani poté, co vyšel Vetřelec: Covenant, ale nebyly ohlasy kritiků a fanoušků příliš pozitivní, a co je důležitější, tržby oproti Prometheovi klesly ze 403 milionů na 240. Scott sám navíc hýřil poměrně ambiciózními plány nejen na další pokračování (k němuž Covenant ve finále doširoka otevírá vrata), ale zmínil i snahu udělat další sérii „Vetřelce bez Vetřelce“, klidně dlouhou šest snímků! Momentálně teoreticky stále existuje šance, že Scott natočí minimálně pokračování Covenanta. V praxi se však leccos změnilo poté, co bylo studio 20th Century Fox (majitel práv Vetřelce) zakoupeno Disneym...

Fáze 4: Quo vadis, xenomorf

Jak padlo v úvodu, vetřelčí sága je aktuálně vlastně v komatu. Vznikne Scottův nový film? Možná. Dojde k oživení Blomkampova námětu? Teoreticky to možné je, ale nikdo (včetně Blomkampa) s tím reálně nepočítá. Jedinou novinkou, na niž se můžeme těšit, je vetřelčí seriál, který byl oznámen v prosinci 2020 a stojí za ním Noah Hawley, tvůrce televizní verze Farga. Xenomorfové tedy dočasně opustí velké plátno a vydají se (údajně) na Zemi, kde budou dělat brajgl pod dohledem streamovací služby Hulu. Snad to bude úspěch a značka se časem vrátí i do kin, kam bez debat patří!

Vetřelec: Vzkříšení začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:30.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný