8. října 2018 12:55

5 důvodů, proč byste neměli jít na Venoma: Patří vůbec do vesmíru s Avengers?

Tom Hardy něco chytil... a vy byste se tomu měli vyhnout.

Určitě jste si všimli, že od začátku srpna moc nebylo na co jít do kina. Po šestce Mission: Impossible a dvojce Úžasňákových vlastně dorazil jen nový Predátor (který se moc nepovedl) a hororová Sestra (která se nepovedla vůbec). Mnoho lidí tak upínalo zrak s Venomovi s Tomem Hardym, jenž zvolil správný distribuční termín a teď z toho náramně těží.

VYSVĚTLETLENÍ POTITULKOVÉ SCÉNY VENOMA

Ačkoliv má film tragické zahraniční recenze (průměrné hodnocení je 4,5/10) a první zámořští diváci mu dali skóre B+ (tedy stejné jako Amazing Spider-Manovi 2, Lize spravedlnosti, Spider-Manovi 3 nebo Sebevražednému oddílu), finanční výsledky jsou víc než uspokojivé. Za první víkend v USA Venom utržil 80 milionů dolarů, a když si k tomu přihodíte spokojené české ohlasy (na ČSFD svítí vysokých 77 %), skoro se zdá, že je návštěva kina povinností, co?

Nikdo nepopírá, že se vám Venom klidně může líbit. Nás ale spíš dost trápil, a pokud vás zajímají argumenty proč, tady jich máte hned pět:

1) Málo Venoma

Pamatujete si, jak byl v Deadpoolovi Deadpool chytře využitý už od začátku filmu, protože... šli všichni hlavně na Deadpoola? Tak přesně tohle od příběhu novináře Eddieho Brocka, z něhož udělá mimozemský symbiont superhrdinu, bohužel nečekejte. Titulní monstrum se objeví až někde v půlce filmu a moc toho nenapáchá. Připravte se tedy na hodně scén, v nichž Eddie chodí po ulici nebo řeší farmaceutickou konspiraci a vy si říkáte, že už by to sakra chtělo Venoma a nějakou akci!

2) Slabý záporák

Co se týče zmíněné farmaceutické konspirace, při níž umírají hlavně bezdomovci, za tou od začátku stojí Carlton Drake v podání Rize Ahmeda. Drake asi měl být geniální a děsivý protivník, ve výsledku to ale vypadá, že sem Ahmed zabloudil z pátého Jasona Bournea, kde hrál prakticky stejnou roli a vy si to vůbec nepamatujete. Pokud se tedy na Venoma podíváte skrz oblíbené klišé "film je tak dobrý, jako jeho záporák", nebude to zrovna hezký pohled.

3) Tragická ženská hrdinka

Druhou nejdůležitější postavou Venoma je Eddieho snoubenka Anne Weying, již si zahrála Michelle Williams. Tahle americká hvězda vyhrála spoustu kritických cen a chlubí se čtyřmi oscarovými nominacemi. Jak ale sama přiznala, Venomovi se upsala jen kvůli Hardymu, tučné výplatě a šanci na to, že se zviditelní a pomůže jí to financovat menší filmy, což je na jejím slabém výkonu ohromně vidět. Místo zajímavé ženské hrdinky tak má Venom jen nevýraznou právničku, která by se málem dala vystřihnout. Což je v době, kdy Hollywood klade důraz na propracované ženské hrdinky, docela průšvih.

4) Málo akce a špatný rating

Ačkoliv je Venom v první řadě akční sci-fi, najdete v něm asi tři a půl akční scény (většinu z toho v poslední třetině filmu). Spousta řečí o tom, jak bude stejně výjimečný a drsný jako Deadpool nebo Logan, se přitom vůbec nenaplnila, jelikož se studio nakonec rozhodlo pro rating PG-13. Co přesně to znamená? Že se všechny krvavé scény a záběry vystříhaly, aby film skousli i náctiletí diváci. A přestože už se mluví o tom, že dostaneme prodlouženou "eRkovou" verzi na Blu-rayi a DVD (Hardy zmínil vystříhaných 30–40 minut, které se mu moc líbily), nic to nemění na tom, že je Venom v kině vyměklý až běda.

5) Vlastně je to kopírka Hulka

Když si sečtete předchozí čtyři body, víte, k čemu dojdete? Že je Venom v podstatě "přeskinovaný" Neuvěřitelný Hulk z roku 2008! I tam se totiž nepovedla většina postav a i tam jsme celý film jen čekali na to, až se v závěru porvou dva digitální hromotluci. Výsledkem byla dodnes nejhorší novodobá marvelovka, Venom se tedy neinspiroval zrovna dobře a je z něj zcela obyčejná superhrdinská blbina, která se marně tváří jako něco víc. Jasně, Tom Hardy je jako obvykle fajn a samotný Venom utrousí pár dobrých vtipů. Tím ale pozitiva končí a je jen dobře, že se film nepropojil s Avengers (šéf Marvelu Kevin Feige se proti tomu ostře postavil), jelikož by skvělému novému Spider-Manovi dělal akorát ostudu.

PODÍVEJTE SE NA POTITULKOVOU SCÉNU VENOMA

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný