22. prosince 2015 11:12

Útok vražedných rajčat a spol.: 4 kultovní béčka, která musíte vidět!

Vaše guilty pleasure pro tento den.

Nemá slitování, nezná výčitky a ze zásady nepíše SMSky. Nezastavitelný nekňuba Machete se v pátek večer od 22.00 zasekne do programu Prima COOL! Kultovní akční trhák od Roberta Rodrigueze pobaví už jen přítomností myriády herců a hereček od Roberta De Nira přes Stevena Seagala až po Jessicu Albu nebo Lindsay Lohan. Ještě více si jej však užijí lidé, kteří stejně jako Rodriguez nebo Tarantino pamatují klasická béčka 60. a 70. let, z nichž se prověřená autorská dvojice inspirovala. Nenechte se mýlit, už naši rodičové se (teoreticky) mohli podívat na filmy ještě ujetější, než je samotný Machete.

Útok vražedných rajčat

Zcela první věc, kterou je třeba pochopit: stará akční béčka se neberou ani za mák vážně. Neznamená to zároveň, že nemohou mít přesah - jejich tvůrci však povětšinou věděli, že dělají pořádnou exploatační koninu a uměli si to náramně užít i dát najevo! Nikde jinde to není tak vidět jako na Útoku vražedných rajčat, tedy hororu s tak absurdní premisou, že ve stoleté historii kinematografie snad nemá konkurenci.

Přitom již tento snímek z roku 1978 byl vlastně černohumornou parodií, na paškál si totiž bral béčkové horory z 50. let. Příběh o povstání inteligentních rajčat sice nikdo nemůže vnímat seriózně, story kopírující nemlich stejná klišé jako o dvacet let dříve však činí z tomatového útoku dokonalé spojení starého s novým. Tohle je film, o němž vyprávíte přátelům, dovávajíc “To prostě musíte vidět!”

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Máme tu druhý zářez, a také jde o béčko jako bič! Už název, který by dnes v originální distribuci neprošel snad jinde než na pornostránkách, naznačuje obrovskou sílu uzavřenou ve filmu z roku 1965. Jeho příběh? Několik go-go tanečnic se vydává na road trip s cílem povraždit pár lidí. Normálka, alespoň v rámci žánru.

Skoro až dětinské nadšení filmařů v 60. a 70. letech násilím a obecně jakoukoliv exploatací, tedy poněkud přízemním využíváním krve, sexu a dalšího “zakázaného ovoce”, bylo dané kontextem filmu v této éře. Do 60. let totiž filmaři prakticky nemohli nic podobného natočit kvůli platnému systému (auto)cenzury. S jejím pádem se však stavidla provalila naplno a Faster, Pussycat! Kill! Kill! je toho dokonalým příkladem toho, co se následně dělo.

Death Race 2000

Jedna z prvních rolí Sylvestera Stalloneho a Davida Carradina patřila netradiční dystopii o transkontinentálním závodě na počest totalitní Ameriky, během něhož je nikoliv jen možné, ale přímo nutné vraždit kolemjdoucí. Snímek, který mj. inspiroval hru Carmageddon, je však ve svém jádru v podstatě revoluční počin nikoliv nepodobný čemusi jako Hunger Games - jen tu místo lesíka a slušných mravů nechybí odhalená ňadra a dieselová příchuť!

Pokud však jste snímek dodnes neviděli a znáte jenom jeho pověst, je jeho odložené sledování zvláštním způsobem podobné vystřízlivění. Ano, Death Race 2000 je brutálním, ale zároveň i velmi nešikovně natočeným počinem, který smrdí korunou na každém políčku. Jde o typický přístup - co totiž tahle béčka sbírala na kontroverzi a brutalitě, to jim velmi často chybělo na režii, kameře nebo střihu. Naštěstí jim to dnes ale dvojnásob dodává na zábavě...

Blacula

Díky své okrajovosti, výdělkům i popularitě byla béčka často zajímavá pro divácké skupiny, které do běžných kin nemířily zrovna nejčastěji. V rámci exploatace tak vznikla celá řada subžánrů, z nichž asi nejzajímavější blacksploatace - tedy akční béčko o černoších, natočené pro černochy. Blacula z roku 1972, totiž černý Drákula, je dokonalým zástupcem takového subžánru.

Jak si může transylvánský hrabě změnit rasu? Jednoduše, stačí, když infikuje někdejšího afrického prince, který bojoval proti otroctví. Uvězněn v čase (a otřesné režii) Blacula přežil až do dnešní doby, kdy v Los Angeles rozpoutá vládu teroru. A spolu s městem zasáhne i nebohé duše diváctva, které při pohledu na jeho kvality neví, má-li plakat, či se nepokrytě bavit!

Totéž, co přinesl Machete, tu zkrátka bylo již dávno - byť zdaleka v nikoliv tak pěkném obalu! Připomeňte si proto mexického mstitele Machete na Prima COOL v pátek večer ve 22.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný