23. dubna 2017 12:47

Tyhle 4 filmy Češi vnímají úplně jinak než zbytek světa

Kletba bratří Grimmů - upoutávka

Specifika středoevropských filmů.

V sobotu ve 20.15 se na Prima MAX můžete těšit na snímek Kletba bratří Grimmů režiséra Terryho Gilliama. Ačkoliv je jeho vyprávění o budoucích pohádkářích známé pro fantasy kulisy a Gilliamovu pověstnou kreativitu, pro české diváky bude pozoruhodné i něco dalšího - přítomnost českých herců. Díky natáčení u nás, či zasazení k nám, jsou pro "domorodce Česka" unikátní i některé další bijáky přespolňáčků. Třeba tyhle...

Eurotrip

Jak se na to dívají v cizině: Fajn teenagerská komedie o tom, kterak je v Evropě pohromadě celá řada typických klišé a hezkých holek.

Jak se na to díváme my: Podobně jako na Hostel se na Eurotrip dá dívat jako na obrovskou urážku našeho ega, ale rovněž i přesně opačně – krom vychytávání jednohubek v podobě tuzemských herců ve vedlejších rolích nebo kupéček ČD se vlastenci mohou smát i skupině amerických negramotů, pro které je Evropa cosi jako jednorožec svobody. A to je hodně fajn perspektiva.

Blade 2

Jak se na to dívají v cizině: Druhá krvavá mise lovce upírů, tentokrát s upírozombíky a zasazená do jakéhosi temného, krutého města.

Jak se na to díváme my: Golem a další středověké mýty (plus relativně zachovalé fasády) udělaly v zámoří z Prahy cosi jako hlavní město gotiky – skutečnost, že druhý Blade tak z Prahy udělá i hlavní město vampýrů (a z Karla Rodena jejich předního mluvčího), je proto náramně sympatická. Jako bonus je zde i nadávající Marek Vašut!

Casino Royale

Jak se na to dívají v cizině: Počátek kariéry agenta 007 nahlíží na bondovky drsnější optikou, osudovost Bondovy nejvýznamnější lásky však přesto chytila za srdce.

Jak se na to díváme my: PRVNÍ ZABITÍ si 007 odbyl v Praze! První misi si 007 odbyl v Karlových Varech (film sice předstírá, že jde Černou horu, ale my víme své)! Zřejmě nejslavnější agent fikce zkrátka patří nám! Film měl navíc tolik slušnosti, že si finální tragédii ponechal pro Benátky. Díky!

Anthropoid

Jak se na to dívají v cizině: Lehce nadprůměrné válečně-špionážní drama, které si Cillian Murphy a „ten pán, co hrál v Padesáti odstínech šedi hlavního nadsamce“ asi natočili ve volném čase.

Jak se na to díváme my: Konečně si zahraniční filmaři povšiml našeho největšího válečného příběhu (což není tak těžké, protože tolik velkých válečných příběhů nemáme) a vrazili miliony dolarů do velkofilmu první jakosti. Konečně se můžeme napůl dojímat nad vnějším pohledem na naši historii, zatímco napůl rozlišujeme, jak si za mořem vlastně představují naši historii a kulisy.

Kletba bratří Grimmů bude čarovat v sobotu ve 20.15 na Prima MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný