26. prosince 2022 00:07

7 válečných filmů, které chtěly navázat na Tucet špinavců: Hanebný pancharti jsou jen špička ledovce

Sebevražedná mise sedmkrát jinak aneb válečné bijáky, v nichž se drsňáci vydávají na nebezpečnou misi.

V neděli večer na COOL dorazí válečný film Ďábelská brigáda. V tomto archivním bijáku z roku 1968 se vám představí jednotka nej(h)různějších živlů, která bude v duchu slavnějšího Tuctu špinavců (1965) dštít síru na italské frontě druhé světové. Solidní akce, v níž by klidně mohl hrát váš děda, zjevně čerpá lví podíl inspirace právě u Špinavců – vzpomněli jsme proto na další bijáky, které se inspirovaly u stejného zdroje.

07) Hanebný pancharti

Hned zkraje si musíme odklidit z cesty film, který vás určitě napadl jako první. Hanebný pancharti od Quentina Tarantina samozřejmě mohutně čerpali z Tuctu špinavců – Quentinův eklektický přístup ale znamená, že jde spíše o poctu druhoválečným dobrodružně říznutým filmům obecně. Navíc jde o po čertech moderní biják, a to i svým šokantním finálním zvratem. V našem seznamu se proto nadále budeme zaobírat filmy mnohem staršími, které se vyrojily ještě během 60. a 70. let vezly se na úspěchu Tuctu špinavců mnohem výrazněji.

06) Trio pokračování Tuctu špinavců

Další na ráně jsou samotné pokračování Tuctu špinavců. Celkem vznikly tři filmy, počínaje Tuctem špinavců: Druhá mise z roku 1985. Jak ale naznačuje samotná premisa „pokračování filmu o sebevražedné misi“, sequely postrádaly stejný náboj jako jednička – a také stejný rozpočet. Trio bijáků nabídlo béčkové kvality, jednalo se ostatně o televizní filmy. Nejzajímavější na nich je, že tu hlavní důstojník Lee Marvin, který měl už v jedničce z roku 1967 poněkud vyšší věk, skoro o 20 let později hraje stejně starého veterána.

05) Oddíl 10 z Navarone

První Tucet špinavců byl přelomovým bijákem i díky tomu, že sám navazoval na řadu jiných, starších bijáků o krutopřísných akcích druhé světové. Po kasovním úspěchu filmu tak mnohé filmaře napadlo, že by mohli udělat podobný snímek jednoduše skrze pokračování jednoho z nich. Tak vznik Oddíl 10 z Navarone, snímek z roku 1978, který navazuje na Děla z Navarone, biják z roku 1961. Oddíl 10 je rozhodně fajnovou podívanou, zpětně ho však člověk ocení hlavně kvůli mladému Harrisonu Fordovi v jedné z hlavních rolí.

04) Ďábelská brigáda

Pokud jsme u dosavadních filmů mohli mluvit o jakési „duchovní inspiraci“, Ďábelská brigáda je filmem, který zcela zjevně vznikl tak, že se producenti United Artists v kině po zhlédnutí Tuctu špinavců chytili za hlavu a řekli si, že musí natočit totéž znovu – ale pod vlastní hlavičkou. Ďábelská brigáda je stejná i co do první poloviny děje strávené výcvikem a druhé poloviny strávené dobrodružnou akcí. Inu, srovnejte si to sami!

03) Kellyho hrdinové

Kellyho hrdinové jsou rozhodně jedním z těch lepších atypických druhoválečných akčňáků – story o totálních podržtaškách, které se rozhodly ukrást nacistům jejich zlaté zásoby, ale přišla až v roce 1970 a dílem tak ukazuje cosi, co jsme už viděli několikrát předtím. V našem srovnání si tak Eastwoodův Kelly musel stoupnout až na bronzovou pozici.

02) Příliš vzdálený most

Dosavadní kopírky Tuctu špinavců se mnohdy snažily o totéž, ale s nižším rozpočtem – pak ale přišel Příliš vzdálený most, který se snažil o totéž, ale s rozpočtem absurdně vysokým! Snímek vykresluje opulentní operaci Market Garden a servíruje takovou paletu hlavních hereckých představitelů své generace (Michael Caine! Sean Connery! Anthony Hopkins!! Gene Hackman!! Robert Redford!!!), až je s podivem, že testosteron nestříká na diváky přímo z obrazovky. Výsledkem je spíše megalomanský biják než přízemnější akce jako v případě Špinavců – podobný šmrnc odvážlivců si však film zachovává i tak.

01) Kam orli nelétají

Ale asi nejúspěšnější a nejočividnějším nástupcem Tuctu špinavců je klasika Kam orli nelétají. Film o podobně sebevražedné misi, snažící se proniknout do útrob nacistického hradu, masivně čerpá z tehdy vrcholového charismatu Clinta Eastwooda. Strhující biják je v mnoha ohledech lepší než Špinavci – však z něj ostatně dílem čerpá i řada pozdějších děl včetně Indiana Jonese nebo třeba herní série Wolfenstein. Ale to je už jiný příběh pro jiné srovnání…

Ďábelská brigáda začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný