16. května 2017 13:58

Transformers vs. G. I. Joe: 4 nejlepší hrané filmy, které vznikly z animáků

Bijáky, které nemohou být odlišnější.

V sobotu ve 20.00 se vydáme sportovat – na Prima COOL totiž začíná komedie Asterix a olympijské hry, další díl hrané adaptace populárních kreslených filmů a knih. Oproti jiným adaptacím jsou Asterix s Obelixem relativně věrní předloze. Mnohé hrané adaptace komiksu či animáku však při adaptaci činí nejrůznější veletoče ve snaze svou kreslenou předlohu tak trochu utajit. Nevěříte? Výběr různých populárních adaptací vám to ukáže!

4) G.I. Joe

Už původní kreslený G.I. Joe byl v zásadě reklamou na stejnojmenné hračky, není proto překvapivé, že se oba díly hrané verze inspirovaly primárně v akčních filmech 80. let. Nebylo to vyloženě špatné, ale stejně jim cosi chybělo - charisma Arnieho nebo Slye jednoduše vzniká jednou za generaci. Zatímco první film tak připomínal spíše akční videohru, dvojka se s The Rockem v hlavní roli nebála vše zahodit a zkusit přístup docela jinak. Jako zábava na jeden večer to neurazí, oba díly G.I. Joe si na sebe však jakž takž vydělaly. Je ostatně evidentní, že se filmový G.I. Joe inspiroval u docela jiné filmové značky, jejíž jméno je...

3) Transformers

Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak vše, co s tím můžete dělat - hrané filmy Transformers od Míši Baye vydělaly takový ranec peněz, že je objektivně HODNĚ lidí považuje za setsakra povedenou adaptaci původního animáku. Jedná se totiž o ideální odpočinkovou záležitost pro chvíle, kdy si chcete vyndat mozek z hlavy a užívat si jenom sadu opulentních scén a výbuchů. Kombinace obrovských robotů a Bayova fetišismu vůči armádě činí z Transformers dokonalý filmový ekvivalent fakticky velkého hamburgeru - jasně, není to nic, s čím se budete fotit, ale zasytí vás to k maximální spokojenosti.

2) Kniha džunglí

Překvapivě solidní adaptace se nám vyloupla i loni. Digitálně vymazlená Kniha džunglí překvapila technickou vypulírovaností a režií, která může zápolit i s formou Avatara a dalších nejpopulárnějších filmů digitálního ranku. Vlastně by se dalo říct, že Kniha džunglí zůstala animovaným dílem, nebýt živého herce v roli Mauglího, který tím vším prochází. Samozřejmě, prapůvodní předlohou tohoto filmu není ani tak disneyovský animák, ale relativně drsná knížka – takové detaily si však v dnešním věku plném nejrůznějších remaků, rebootů a dalších srand už nikdo pamatovat nebude.

1) Falešná hra s králíkem Rogerem

Ačkoliv nejde o čistokrevnou adaptaci, Falešná hra s králíkem Rogerem je zřejmě nekreativnějším příkladem spojení animáku/komiksu a hraného filmu - nečiní totiž mezi oběma médii žádné rozdíly. Steven Spielberg a Robert Zemeckis v roce 1988 natočili experimentální biják inspirovaný dílem cartoony, dílem noirovými detektivkami ze 40. let, a nechali kreslené figurky normálně chodit reálným světem po boku živých herců a opačně. Překvapivě chytrý a překvapivě zábavný biják jde za hranice běžné adaptace, a proto nezbývá, než mu vlepit obrovský palec nahoru! Když se to totiž vezme kolem a kolem, věrnost předloze je nakonec to nejdůležitější!

Komedie Asterix a olympijské hry začíná již v sobotu ve 20.00 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný