25. září 2023 00:06

Jak se Transformers dostali do kin: Michael Bay je nejprve zavrhl jako hloupý film o hračkách

Režisér Michael Bay Transformers notně upravil, než se je rozhodl natočit.

Vraťte se s námi do roku 2007 – tehdejší Transformers začínají na Prima COOL již v neděli večer. Příběh o tom, kterak Autoboti „poprvé“ dorazili na Zemi a převrátili život mladému nýmandovi s tváří Shia LaBeoufa, platil za nejlepší popcorňák svého roku. A nikoliv nadarmo založil sérii, která je slavná jak pro minimum rozumu, tak i pro maximum detonací. Paradoxem vzniku filmových Transformerů je však skutečnost, že režisér Michael Bay snímek původně vůbec nemusel režírovat. Jak se vlastně stalo, že tvůrce Armageddonu nebo Skály skončil u filmu o mluvících kamionech?

Psal se rok 2003, když fachmani z hračkárny Hasbro přišli s nápadem natočit film na motivy G.I. Joe, své kolekce po zuby ozbrojených panenek pro kluky. Jak si možná pamatujete, filmový G.I. Joe nakonec přišel až několik let po filmových Transformerech – co se tedy stalo?

Inu, na jaře 2003 do plánu Hasbra zasáhla válka! Jmenovitě invaze amerických sil do Iráku, která byla celosvětově velmi kontroverzním podnikem, po němž nebylo příliš rozumné poslat do světa film o hrdinných amerických vojácích (ač fiktivních). Hasbro tak namísto toho navrhlo natočit film na motivy série Transformers, tahle sága měla ostatně velmi podobný vývoj. Původní hračky se dočkaly vlastního animovaného seriálu i filmu ještě v 80. letech, nostalgie tedy zajistila, že jim dorostlo publikum – a zároveň bylo možné skrze potenciální biják získat nové dětské zákazníky.

O čem by ale filmoví Transformers měli pojednávat? Kravaťáci z Hasbra se poměrně rychle rozhodli, že se hlavní zápletka bude motat kolem Prajiskry, technologicky vyspělého artefaktu, o který se budou prát hodní a zlí roboti. Rovněž bylo rozhodnuto, že se příběh odvypráví z pohledu lidských postav, aby oslovil nejen fanoušky původních Transformers. Žánrově se nicméně hledala inspirace spíš u katastrofických bijáků. To vše, včetně hlavních autobotích i deceptikoních hrdinů bylo rozhodnuto dávno před první klapkou.

V roce 2004 do rozjeté preprodukční mašinérie naskočil Steven Spielberg jako producent. Pod jeho vedením do projektu přišli slavní scenáristé Roberto Orci a Alex Kurtzman, velcí fandové transformeřího animáku. Právě od nich vzešel nápad, který se Spielbergovi velmi zalíbil – obmotat zápletku kolem mladého klučiny Sama a jeho nového bouráku. To je totiž premisa, která přímo dýchá hvězdami a pruhy! Podstatné je také zmínit, že v této původní verzi jsou Sam a Mikaela hlavními vypravěči (resp. film měl být stopován jenom z jejich úhlů pohledu), a to ačkoliv děj obsahoval několik velkých bitev (včetně jedné v Grand Canyonu). Dlouhé rozepře se vedly i kolem toho, jestli budou roboti moct mluvit. Produkce se domnívala, že to bude vypadat infantilně, ale Orci a Kurtzman si trvali na tom, že bez dialogů budou fanoušci nejspíš dost naštvaní.

Teprve v létě 2005 produkce oslovila Michaela Baye, zdali by se nechtěl ujmout filmu. Bay nabídku okamžitě odmítl s tím, že půjde jenom o „stupidní film o hračkách“ a jeho anabáze tím také skoro skončila. Baye však přesto zaujala skutečnost, že film produkuje právě Spielberg, jednání tedy pokračovala, jelikož s ním Bay vždycky chtěl spolupracovat.

Produkce se s režisérem pustila do úprav celého děje tak, aby se koza nažrala a vlk zůstal celý. Byl to právě Bay, kdo do děje dosadil úhel pohledu vojáků a jejich vlastní linii, stejně jako erotogenní záběry na vojenskou techniku. Paradoxně se tím vrátil nápad na film o G.I. Joe – jeho prapůvodní námět totiž inspiroval charakter vojáků z Transformers. Původní, skoro až dětský charakter zápletky tak o něco zdrsněl a... stal se více „bayovským“.

Trvalo další dva roky, než Transformeři z této fáze doputovali přes natáčení až do kin – a stali se filmem, kvůli kterému dnes Baye zná nejvíc lidí. Je paradoxní, jak málo stačilo, aby byl s režií oslovený jiný filmař – a jak to mohlo změnit podobu i výdělek filmových Transformerů. Taková už je však povaha Hollywoodu, pro velký úspěch je potřeba nejen talent, ale i velká klika a správné načasování!

Transformers začínají na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný