13. srpna 2021 16:00

Transformers 7: Co jsou Beast Wars a jak souvisejí s novým robotím filmem?

Připravte se na novou generaci obrovských robotů, kteří... se k nám dostanou z budoucnosti?

v červnu 2022 nás čeká velký návrat transformerů. Sedmý díl ságy s názvem Transfomers: Rise of the Beasts totiž dorazí jako přímé pokračování Bumblebeeho z roku 2018 a již nyní tušíme, na co se můžete těšit.

Vzestup bestiáků

Jak naznačuje název, sedmí Transformers budou ve velkém čerpat ze spin-offu Beast Wars, jenž v původní transformeří frančíze navazoval na „první generaci“ v podobě válčení Autobotů a Decepticonů. Výjimečný pak byl v tom, že se v něm roboti neměnili jen v dopravní prostředky, nýbrž už v různá monstra nebo dravou zvěř.

Na jedné straně Beast Wars stojí Maximalové, kteří se transformují do mechanických goril, jestřábů či nosorožců. Alespoň to víme z jejich doposud odhalených jmen, jako jsou Optimus Primal (s hlasem Rona „Hellboye“ Perlmana!), Airazor či Rhinox. Jak také napovídá název prvního z nich, Maximalové jsou v zásadě noví sympatičtí roboti následovníci Autobotů.

Na straně druhou stojí Predaconi, odvěcí nepřátelé Maximalů. Také tihle plecháči se mění do zvířat, ale typicky těch strašidelnějších – třeba do dinosaurů. A protože podobné rvačky mezi kovožrouty by byly nebyly zas tak unikátní, dojde i na takzvané Terrorcony.

Ti se v původní předloze nevyskytovali – vypůjčeni jsou zejména ze separátních transformerovských komiksů, kde se jedná o zemřelé roboty, kteří byli nějak oživeni. Tihle „zombieboti“ obvykle rozsévají zkázu ve jménu Decepticonů, v novém filmu by ale měli terorizovat okolí na vlastní pěst. Potvrzeno přitom bylo, že by se měl objevit lídr Terrorconů Scource, který je vytrvalým lovcem Maximalů, a po jeho boku se nebude chybět robotice Nightbird.

Jaký byl původní animák?

Zastavme se ještě přímo u toho, co se kolem Beast Wars dělo v minulosti. Transformers 7 totiž budou doslova čerpat z příběhů animovaného seriálu Beast Wars, který měl premiéru v roce 1996. Jak si dovedete představit, výměna aut za zvířátka byla mezi fanoušky velmi kontroverzní!

Skutečnost, že se roboti už nemění „na truck, ale na vopici“, se ovšem postupně stala spíše klišovitou narážkou na fanoušky, kteří soudí příliš rychle. Beast Wars jakožto seriál jsou totiž komunitou zpětně přijímány doslova jako představitel toho nejlepšího, co animovaní Transformers světu zábavy dali. Seriál se dočkal tří řad, získal cenu Emmy (!) a je považován za ideální průsečík mezi zábavnými postavami, dostatečnou porcí humoru i samotným napínavým příběhem.

Pomáhala mu i skutečnost, že v polovině 90. let šlo o jeden z prvních vysokoprofilových počítačem animovaných seriálů. V době jeho premiéry to byl jen rok, co kiny prošel první díl Toy Story. I proto měl seriál méně postav – aby tehdy ultranáročný proces animace nevyžadoval příliš mnoho zdrojů. Zároveň si však Beast Wars připsaly na konto i zajímavé úvahy o světě Transformerů. Odehrávají se totiž celých 300 let po původních příbězích s tím, že jsou Maximalové a Predaconi potomky Autobotů a Decepticonů, a vypráví o tom, jak se obě frakce ocitnou na neznámé planetě a snaží se z ní vrátit domů.

Po finiši v roce 1999 na Beast Wars navázal i seriál Beast Machines, který sice také oplýval digitální animací, ale... bohužel už neoplýval podobně zajímavými postavami, příběhem a vyprávěním obecně. Dočkal se tak jen dvou zkrácených řad. Komu by se po Beast Wars zastesklo, může si je doplnit ještě skrze pár komiksů – nejvíc svou dobu předběhla minisérie Transformers: Beast Wars, která doprovodila třetí řadu seriálu.

Noví hrdinové

V Transformers 7 se neobjeví jen postavy původních animovaných Beast Wars, ale také někteří Autoboti – především Bumblebee a též Optimus Prime (s hlasem Petera Cullena) či rovněž Mirage nebo Arcee. No a jak to bude s lidskými hrdiny?

Ačkoliv byl Bumblebee zamýšlen jako prequel k původním pěti Transformeřím filmům, momentálně to vypadá, že se v sedmičce nevrátí ani nikdo z původní pětky, ani Hailee Steinfeld z Bumblebeeho. Namísto toho se dočkáme zcela nových tváří v čele s Anthonym Ramosem, jenž si zahraje mladého veterána a technika Noaha, a Dominique Fishback, jejíž muzejní výzkumnice Elena se bude vyžívat ve sbírání pradávných artefaktů.

Uvážíme-li, že se film odehrává v roce 1994 a že se v něm vydáme do New Yorku a na Machu Picchu, začíná se nám tu rýsovat klasická transformerovská story. Někdo něco nejspíš vykope v New Yorku, Bumblebee a další roboti se to pokusí ochránit/ukrást, a vše bude kulminovat exotickým finále v pradávných ruinách v Jižní Americe!

Režisér filmu Steven Caple Jr. (Creed II) se navíc nechal slyšet, že chce Transformers 7 pojmout „jinak“ než předešlé filmy série. Což může znamenat leccos od cestování časem (jak už padlo výše, původní Beast Wars se odehrávají 300 let v budoucnosti) až po zcela jiný tón robotího bijáku. Nechme se překvapit!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný