15. června 2022 15:00

Jak se točilo dojemné cameo v Top Gunu 2? Takhle se nemocnému Valu Kilmerovi vrátil hlas

Nový Top Gun si zakládá na poctivém přístupu, což se neprojevilo jen natáčením herců ve skutečných stíhačkách. Jednou z nejvíce autentických scén je setkání Mavericka s Icemanem, přestože k jejímu vzniku musely přispět moderní technologie.

Pokračování letecké klasiky Top Gun s podtitulem Maverick nabízí pořádnou porci napětí i emocí. Většina diváků se shodne, že mezi nejdojemnější momenty patří setkání Mavericka (Tom Cruise) s jeho někdejším rivalem a později kamarádem Icemanem (Val Kilmer). Filmařům se totiž povedlo do příběhu přirozeným způsobem zakomponovat i Kilmerovu vážnou nemoc, která ho připravila o hlas i hereckou kariéru.

Jak ukazuje dokument Val z roku 2021, Kilmer prošel náročným léčením rakoviny hrtanu, který mu nakonec musel být chirurgicky odstraněn. Dnes dýchá trvalou stomií ve spodní části krku a není schopen běžné řeči. Když se dozvěděl, že se chystá pokračování Top Gunu, měl přesto jasno: ve filmu nesmí chybět.

„Maverickovým úhlavním protivníkem byl vždycky Iceman. Ti dva k sobě patří jako pepř a sůl,“ vysvětlil Kilmer a přiznal, že pro získání role byl připraven i prosit u producentů. To však nemusel. „Účast Kilmera byla v podmínkách Toma, producenta Jerryho Bruckheimera i v těch mých,“ vysvětlil režisér dvojky Joseph Kosinski, ale připustil, že zpočátku nevěděli, jak herce do příběhu smysluplně zapojit.

Dali si předběžnou schůzku, kde Kilmer sám přišel s představou, jak si poradit s jeho nemocí – jednoduše tím, že bude skrze Icemana v příběhu přiznaná. Všem to přišlo jako nejlepší řešení a Kilmerův návrat se stal hotovou záležitostí. Celý film spolu Maverick s Icemanem komunikují jen skrze textové zprávy, o to silnější je pak jejich osobní setkání, na jehož konci nemocný Iceman i promluví.

S rekonstrukcí jeho hlasu však museli pomoci odborníci z londýnské firmy Sonantic, kteří ho stvořili zkombinováním vzorků z jeho předchozích rolí s pomocí umělé inteligence. Nástroj navíc může být použitelný i pro případné další Kilmerovy role. „Celému týmu jsem neskonale vděčný. Nepředstavoval jsem si, že to vůbec bude takto možné,“ poděkoval dvaašedesátiletý herec a prozradil, že díky tomu ožila i možnost na jednu z jeho vysněných rolí, a to nové pojetí Frankensteina v režii legendárního Wernera Herzoga.

Natáčení společné scény Icemana a Mavericka se konalo v nádherné vile s výhledem na Los Angeles. Panovala uvolněná atmosféra. „Točilo se na mnoho pokusů, protože jsme jich dost zkazili tím, jak jsme se pořád smáli. Byla to fakt zábava, něco mimořádného,“popsal Kilmer.

Zdroj: Entertainment Weekly

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný