26. dubna 2017 15:26

TOP 5 slavných režisérů současnosti, kteří nikdy nenatočili špatný film

Můžete se na ně spolehnout!

Když se řekne slavný režisér, jistě se vám vybaví jména jako Spielberg, Lucas, Coppola nebo třeba Fincher. Jenže každý z nich má ve své filmografii nějaký úlet, škobrtnutí nebo rovnou kotrmelec. A nebo prostě měli slabší rozjezd kariéry. Vybrali jsme z momentálně aktivních režisérů ty, kteří prostě nikdy nešlápli vedle. Kdybychom si mohli vsadit, že i jejich příští film bude minimálně nadprůměrný, tak to uděláme.

J.J. Abrams

Vrchol: Star Trek Jednou nohou v průměru: Super 8 Příští film: ???

Prorazil jako tvůrce seriálu Ztraceni a pak už to jelo. Nejdřív oživil kvalitní trojkou lehce skomírající sérii Mission: Impossible a pak fenomenálně zrestartoval Star Trek pro novou generaci diváků. Z lásky ke Spielbergovi se vyznal v možná až příliš rodinném Super 8, ale když padlo jeho jméno v souvislosti s návratem Star Wars, byl velký důvod k optimismu. Abrams totiž umí uspokojit staré fanoušky a po cestě nasbírat nové. Jestli to tak jde říct, je géniem jistoty!

Christopher Nolan

Vrchol: Memento, Temný rytíř Jednou nohou v průměru: oceňovaný, ale rozporuplný Interstellar Příští film: Dunkerk

Bum! Hned celovečerní debut Memento byla naprostá pecka a nezávislý hit. Opravdové divy pak dokázal s Batmanem, kterého vytáhl z béčkového bahna, kam ho svými ujetými adaptacemi vrhnul Joel Schumacher. Jeho temné, dospělejší a realističtější pojetí, které přitom nepostádá nadpozemskou komiksovou mýtičnost, přepsalo v Hollywoodu mnohá žánrová pravidla. Jeho filmy jsou vystavěné jako okázalé chrámy - nekonečně velkolepé, tajemné a ambiciózní. Proto je až neuvěřitelné, že pomocí smyslových orgií dokáže předat to nejdůležitější - základní lidské drama.

Quentin Tarantino

Vrchol: Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Hanebný pancharti Jednou nohou v průměru: Grindhouse: Auto zabiják Příští film: ???

Zeptejte se pěti fanoušků Tarantina na jeho nejlepší film a pravděpodobně uslyšíte pět různých odpovědí... a možná taky jejich hádku. Každému sedne jiný odstín jeho tvorby, přesto ať zkusí jakýkoli žánr, udělá ho poctivě, s úctou a na konci vypadne čistokrevná tarantinovka. Jeho filmy na povrchu působí jako pokleslé krváky, ale fungují ve více rovinách. Čím víc se vyznáte ve filmech a popkultuře, tím víc se budete bavit.

Denis Villeneuve

Vrchol: Sicario: Nájemný vrah, Příchozí Jednou nohou v průměru: nejednoznačně přijatý Nepřítel Příští film: Blade Runner 2049

Nejdřív sbíral ceny na filmových festivalech. Když si vybrousil řemeslo, rozhodl se jít podobnou cestou jako Nolan - točit velké produkce s autorskými ambicemi a opravdu hutnou atmosférou. Pekelně intenzivní jízda Sicario a magicky emotivní sci-fi Příchozí z něho udělaly nejdiskutovanějšího režiséra současnosti. Není divu, že právě on dostal důvěru natočit pokračování zbožnovaného sci-fi Blade Runner. Hned vzápětí se vrhne na podobně posvátnou látku jakou je Duna, na níž se pořádně zapotil i jeden z jeho režisérských vzorů David Lynch. Jenže, kdo jiný by to měl zvládnout než právě Villeneuve?

James Cameron

Vrchol: Terminátor, Vetřelci Jednou nohou v průměru: ...nikdy nebyl Příští film: Avatar 2

Jasně, začínal béčkovým úletem Piraňa 2: Létající zabijáci, ale pod tím ještě nebyl podepsaný sám. Hned svým prvním plnohodnotným filmem Terminátor dokázal s omezeným rozpočtem vytvořit dosud nepřekonaný vrchol akčního sci-fi, který vyrovnal v následujících Vetřelcích. Prakticky každý jeho film znamenal technologický milník ve vytváření filmových iluzí. Jeho díla navíc milují kritici i masy - příkladem budiž megahit Titanic s rekordními jedenácti Oscary. Své filmy vytváří obvykle extrémně dlouho a s obřími náklady. Jenže může si to dovolit - Avatar a Titanic jsou dva nejvýdělečnější filmy všech dob.

Výběr by samozřejmě mohl být větší. Kteří režiséři vám v něm chybí?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný