14. února 2017 16:01

Tohle jsou 4 nejděsivější filmy s vraždícím hmyzem! Viděli jste je všechny?

Čím více mají nohou, tím více hrůz nesou.

Obří vosy útočí na Prima COOL v pátek ve 22.10! Tenhle béčkový katastrofický biják kráčí v dobré tradici jiných šestákových látek, v nichž se po filmových hrdinech sápe malý i velký hmyz. Filmaři totiž dobře vědí, co nám navozuje husinu. Na počest nejpočetnější zvířeny planety jsme vybrali patero nejlepších insekticidních snímků.

4) Mimic

V jednom z prvních filmů režiséra Guillerma del Tora, budoucího rejži Hellboye či Pacific Rim, se setkáme se speciálně vyšlechtěným pseudošvábem, jenž umí napodobovat ("mimikovat") jiné švábstvo nakažené infekční nemocí. Potud fajn, dokonce v zásadě i realistický nápad. Jenže jak už to chodí, namísto sukcesu odměněného Nobelovými cenami a doživotní rentou se po čase ukáže, že se chrobáčí predátor naučil mimikovat lidi a vyhlašuje vůči nim lovnou sezonu. Tohle solidně napumpované béčko vás přinutí zavolat deratizéra při prvním náznaku kráčejícího hmyzu!

3) Arachnofobie

I když jsou superšvábi samozřejmě odpudivou podívanou, z nějakého bizarního důvodu se daleko větší počet lidí bojí pavouků. Osminohé bestie (ve skutečnosti kritičtí regulátoři daleko nebezpečnějšího polétavého hmyzu!) se naposledy nejvíce proslavily v dalším béčku Arachnofobie. Vzdor mrzkým kvalitám se ovšem film proslavil svými vlezle nepříjemnými momentky myriád pavouků terorizujících generické americké město. Tentokrát za invazi nemůže genetické inženýrství, ale pro změnu nový, doposud nevídaný agresivní pavoučí superdruh! I kdyby však po plátně dvě hodiny pochodovali jenom pavouci záchodoví, Arachnofobie by přesto vydělala miliony!

2) Pavoučí teror

Je totiž velmi zvláštní skutečností, že v insektohororech skoro nikdy nedští zkázu normální druh hmyzu! Vždy je třeba nějakého druhu magie, nepoznané větve evoluce anebo zásahu člověka, abychom proti sobě poštvali vražedný hmyz. Vlastně je to uklidňující – ilustruje to totiž, že reálný hmyz je vzdor všem našim fobiím vcelku neškodný. Není se proto čemu divit, že vznikla plejáda snímků, které si z insektohororů spíše utahovaly. Klasickým tahákem je Pavoučí teror alias parodie plná mnohametrových osminozčů opět šikanujících americké maloměsto, v níž najdete i jednu z prvních rolí Scarlett Johansson!

1) Them!

Kořeny insektohororů zřejmě sahají do 50. let – právě tehdejší trapně naivní (dají se najít i ostřejší označení...) horory ostatně Pavoučí teror parodoval! Je proto poměrně překvapivé, že právě v 50. letech lze objevit i zřejmě dosavadní vrchol žánru v prakticky zapomenutém filmu Them! Tentokrát tu zkázu šíří velcí (asi jako člověk) mravenci vzniklí vlivem radiace. Navzdory absurditě premisy se však Them! velmi brzy vyloupnou jako řemeslně vynikající horor, který hodně dluží jak Alfiemu Hitchcockovi, tak i japonské Godzille – ta ostatně premiérovala jenom o rok dříve a Them! jsou tak trochu jejím remakem. Skoro nevidění mravenci tu totiž upřímně působí jako děsivá zkáza, která je s to do roka zahubit lidstvo, pokud s jejich existencí hlavní hrdinové rychle něco neudělají!

Obří vosy útočí již v pátek ve 22.10 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný